Izrael nechce k soudu, rodině vězně X zaplatí odškodné

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
11. 9. 2013 21:20
Údajný dvojitý agent se v roce 2010 oběsil ve své cele, příbuzní dostanou 1,1 milionu dolarů.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izrael zaplatí 1,1 milionu dolarů rodině Bena Zygiera, tajemného vězně X, který se v roce 2010 oběsil ve své cele v přísně střežené části věznice v Ramle.

Zygier byl údajně agentem izraelské zpravodajské služby Mossad. Podle dostupných informací patrně vyzradil něco, co neměl. Stát se chce v kauze vyhnout soudnímu přelíčení, které by mohlo ohrozit národní bezpečnost.

"Důvody, proč stát souhlasil, že zaplatí tuto sumu, vzešly z jeho snahy vyhnout se slyšení u soudu, kde by mohly být odhaleny některé detaily, které by mohly poškodit národní bezpečnost," cituje agentura Reuters z prohlášení izraelského ministerstva spravedlnosti.

Vězněn v utajení

Muž židovského vyznání pocházel z australského Melbourne a v Izraeli, kam se přistěhoval, nastoupil do armády. V roce 2010 byl zadržen a v přísném utajení držen ve vězení. Případ odkryla až letos v únoru australská televize.

Důvody Zygierova uvěznění zůstávají nadále přísně tajné, komentovat je nechce ani jeho rodina. Pro případ se vžilo označení "kauza vězně X".

Podle některých informací byl vězeň X patrně dvojitým agentem, který o svém podílu na utajených akcích Mossadu informoval australskou rozvědku ASIO.

Podle informací australských novin a německého magazínu Der Spiegel z března tohoto roku Zygier nevědomky vyzradil informaci o libanonských informátorech, kteří byli později v Libanonu zadrženi a uvězněni.

Muž sám se v prosinci roku 2010 - i přes nepřetržitý dohled kamer - oběsil na samotce ve vězení v Ramle, městě ležícím poblíž Tel Avivu.

Zygierova rodina stát obvinila z nedbalosti a žádala kompenzaci. Výsledky vyšetřování konstatovaly, že zaměstnanci vězení sice pochybili, přímo nedbalosti se ale nedopustili.

 

Právě se děje

Další zprávy