Izrael nechce k soudu, rodině vězně X zaplatí odškodné

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
11. 9. 2013 21:20
Údajný dvojitý agent se v roce 2010 oběsil ve své cele, příbuzní dostanou 1,1 milionu dolarů.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izrael zaplatí 1,1 milionu dolarů rodině Bena Zygiera, tajemného vězně X, který se v roce 2010 oběsil ve své cele v přísně střežené části věznice v Ramle.

Zygier byl údajně agentem izraelské zpravodajské služby Mossad. Podle dostupných informací patrně vyzradil něco, co neměl. Stát se chce v kauze vyhnout soudnímu přelíčení, které by mohlo ohrozit národní bezpečnost.

"Důvody, proč stát souhlasil, že zaplatí tuto sumu, vzešly z jeho snahy vyhnout se slyšení u soudu, kde by mohly být odhaleny některé detaily, které by mohly poškodit národní bezpečnost," cituje agentura Reuters z prohlášení izraelského ministerstva spravedlnosti.

Vězněn v utajení

Muž židovského vyznání pocházel z australského Melbourne a v Izraeli, kam se přistěhoval, nastoupil do armády. V roce 2010 byl zadržen a v přísném utajení držen ve vězení. Případ odkryla až letos v únoru australská televize.

Důvody Zygierova uvěznění zůstávají nadále přísně tajné, komentovat je nechce ani jeho rodina. Pro případ se vžilo označení "kauza vězně X".

Podle některých informací byl vězeň X patrně dvojitým agentem, který o svém podílu na utajených akcích Mossadu informoval australskou rozvědku ASIO.

Podle informací australských novin a německého magazínu Der Spiegel z března tohoto roku Zygier nevědomky vyzradil informaci o libanonských informátorech, kteří byli později v Libanonu zadrženi a uvězněni.

Muž sám se v prosinci roku 2010 - i přes nepřetržitý dohled kamer - oběsil na samotce ve vězení v Ramle, městě ležícím poblíž Tel Avivu.

Zygierova rodina stát obvinila z nedbalosti a žádala kompenzaci. Výsledky vyšetřování konstatovaly, že zaměstnanci vězení sice pochybili, přímo nedbalosti se ale nedopustili.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy