Izrael nechce k soudu, rodině vězně X zaplatí odškodné

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
11. 9. 2013 21:20
Údajný dvojitý agent se v roce 2010 oběsil ve své cele, příbuzní dostanou 1,1 milionu dolarů.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izrael zaplatí 1,1 milionu dolarů rodině Bena Zygiera, tajemného vězně X, který se v roce 2010 oběsil ve své cele v přísně střežené části věznice v Ramle.

Zygier byl údajně agentem izraelské zpravodajské služby Mossad. Podle dostupných informací patrně vyzradil něco, co neměl. Stát se chce v kauze vyhnout soudnímu přelíčení, které by mohlo ohrozit národní bezpečnost.

"Důvody, proč stát souhlasil, že zaplatí tuto sumu, vzešly z jeho snahy vyhnout se slyšení u soudu, kde by mohly být odhaleny některé detaily, které by mohly poškodit národní bezpečnost," cituje agentura Reuters z prohlášení izraelského ministerstva spravedlnosti.

Vězněn v utajení

Muž židovského vyznání pocházel z australského Melbourne a v Izraeli, kam se přistěhoval, nastoupil do armády. V roce 2010 byl zadržen a v přísném utajení držen ve vězení. Případ odkryla až letos v únoru australská televize.

Důvody Zygierova uvěznění zůstávají nadále přísně tajné, komentovat je nechce ani jeho rodina. Pro případ se vžilo označení "kauza vězně X".

Podle některých informací byl vězeň X patrně dvojitým agentem, který o svém podílu na utajených akcích Mossadu informoval australskou rozvědku ASIO.

Podle informací australských novin a německého magazínu Der Spiegel z března tohoto roku Zygier nevědomky vyzradil informaci o libanonských informátorech, kteří byli později v Libanonu zadrženi a uvězněni.

Muž sám se v prosinci roku 2010 - i přes nepřetržitý dohled kamer - oběsil na samotce ve vězení v Ramle, městě ležícím poblíž Tel Avivu.

Zygierova rodina stát obvinila z nedbalosti a žádala kompenzaci. Výsledky vyšetřování konstatovaly, že zaměstnanci vězení sice pochybili, přímo nedbalosti se ale nedopustili.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy