Izrael povolil vstup americké političce, aby mohla navštívit babičku. Odmítla

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2019 18:07
Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i když jí izraelské úřady navzdory dřívějšímu zákazu v pátek vydaly povolení pro vstup do země z humanitárních důvodů. Politička o tom informovala na twitteru. Tlaibová uvedla, že podmínky, které si Izrael klade, jsou pro ni nepřijatelné. Přehodnotila tak svůj předchozí slib, že kvůli možnosti navštívit babičku na palestinských územích přijme jakékoli omezení.
Rashida Tlaibová - jedna ze dvou historicky poprvé zvolených muslimek do Sněmovny reprezentantů.
Rashida Tlaibová - jedna ze dvou historicky poprvé zvolených muslimek do Sněmovny reprezentantů. | Foto: Reuters

Páteční krok zákonodárkyně je už několikátou peripetií kolem cesty do Izraele, kterou chtěla Tlaibová podniknout se svou kolegyní ze Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarovou. Izraelské úřady původně hodlaly jejich návštěvu povolit, ve čtvrtek ji ale zakázaly kvůli jejich údajné podpoře bojkotu Izraele.

Izraelské média napsala, že rozhodnutí padlo po nátlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který má s oběma poslankyněmi spory.

Tlaibová ve čtvrtek požádala o vstup do Izraele z humanitárních důvodů. Ministru vnitra Arjemu Derimu adresovala žádost o povolení navštívit devadesátiletou babičku, která žije na Západním břehu Jordánu. Izrael uděluje povolení pro vstup i těm, kdo míří na palestinská území.

"Ráda bych požádala o povolení vstupu do Izraele za účelem návštěvy příbuzných, zejména babičky, které bylo 90 let a žije v Bajt Úr al-Fauká (na Západním břehu Jordánu). Může to být má poslední příležitost se s ní setkat. Přijmu jakákoli omezení a nebudu při této návštěvě propagovat bojkot Izraele," napsala Tlaibová, která je americká občanka s palestinskými kořeny. Sama Tlaibová nepotvrdila, že by dokument tohoto znění odeslala.

Nakonec změnila názor a cestu zrušila. "Rozhodla jsem se, že návštěva babičky za těchto represivních podmínek by byla popřením všeho, v co věřím - boje proti rasismu, utlačování a nespravedlnosti," uvedla Tlaibová na twitteru. Kongresmanka napsala, že Izraeli nechce dovolit, aby ji svým represivním zacházením ponížil a zneužil přitom její rodinu.

Ministr vnitra v pátek žádost Tlaibové a posléze její odmítnutí označil za cílenou provokaci. "Její žádost jsem schválil jako gesto dobré vůle z humanitárních důvodů, ale šlo jen o provokaci, jejímž cílem bylo zasadit ránu Izraeli. Její nenávist k Izraeli je zjevně silnější, než její náklonnost k babičce," uvedl Deri.

Jaké konkrétní požadavky Izrael pro Tlaibovou měl, neuvedla ani jedna strana.

Trump na Twitteru v době, kdy se ještě v Izraeli ve čtvrtek rozhodovalo o vstupu političek, napsal, že povolit jej by bylo projevem slabosti. Po ohlášeném čtvrtečním rozhodnutí napsal, že "poslankyně Omarová a Tlaibová jsou tvářemi Demokratické strany a NENÁVIDÍ Izrael".

Trump kauzu využívá k útokům na opoziční demokraty a jak píše AP, podkopává tím základ, na němž léta stojí izraelsko-americké vztahy, totiž jejich apolitičnost. Kritici se podle AP obávají, že Trump i izraelský premiér Benjamin Netanjahu věc zneužívají ke krátkodobým politickým ziskům - Netanjahua čekají volby v září, Trumpa příští rok.

Tlaibová i Omarová jsou muslimky a chtěly navštívit Jeruzalém a Západní břeh. Izrael jim cestu nedovolil s odvoláním na zákon, který umožňuje odepřít vstup těm, kdo propagují bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům.

Jak uvádí AP, původní rozhodnutí Izraele, tedy zákaz pro obě kongresmanky, neschvalují ani jeho tradiční spojenci, jako je například šéf senátní menšiny Chuck Schumer, což je nejvýše postavený Žid ve volené funkci v USA a trvalý obhájce Izraele. Řekl, že rozhodnutí "poškodí americko-izraelské vztahy a podporu Izraeli v Americe". "Zamítnout vstup členům Kongresu USA je známka slabosti, nikoli síly," řekl.

Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), který se snaží o nepolitickou podporu Izraele, se domnívá, že ačkoli se stanoviskem Tlaibové a Omarové k bojkotu Izraele nesouhlasí, měly dostat možnost Izrael vidět. "Každý člen Kongresu by měl mít možnost Izrael navštívit a seznámit se s naším demokratickým spojencem z první ruky," napsal výbor.

Předsedkyně dolní komory Nancy Pelosiová rozhodnutí o zákazu cest označila za urážku, "přes veškerou úctu k úžasnému Státu Izrael". Toto rozhodnutí ji "hluboce zklamalo".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy