Židovský a muslimský svátek připadl na stejný den. Jeruzalém hlásí 18 raněných

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 8. 2019 13:06
Nejméně osmnáct zraněných si vyžádaly nedělní střety mezi Palestinci a bezpečnostními složkami na Chrámové hoře v izraelském Jeruzalémě. Zranění jednoho člověka je vážné. Nepokoje na hoře provází židovský a muslimský svátek, jež letos připadly na stejný den. Chrámová hora je posvátná oběma náboženstvím.
Střety na Chrámové hoře.
Střety na Chrámové hoře. | Foto: Reuters

Na Chrámové hoře se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. V minulosti tam však stával židovský chrám, jehož pozůstatkem je Zeď nářků. Podle nynějšího uspořádání mohou židé jednou z bran na horu vstupovat, ale nesmějí se tam modlit.

Desítky tisíc muslimských věřících se v neděli v jeruzalémském Starém městě shromáždily k modlitbám u příležitosti svého svátku íd al-adhá. Letos připadá na stejný den jako židovský svátek tiša be-av, jímž si židé připomínají dvě katastrofy svých dějin: zničení prvního a druhého chrámu. Oba v biblických časech stávaly právě na Chrámové hoře.

Palestince rozhněvaly informace, že policie povolí židovským věřícím vstoupit na Chrámovou horu. K jejím branám proto dorazilo množství muslimů, kteří začali proti policii protestovat.

Alláhu akbar!

Křičeli hesla jako "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je veliký), někteří házeli na policii kameny. Pořádkové síly proti nim zasáhly ohlušujícími granáty a gumovými projektily.

Foto: Reuters

Podle agentury AP přitom policie původně židovské věřící na Chrámovou horu pustit odmítla, poté ale několik z nich s přísnou policejní ochranou nechala jít dál. Rozladění Palestinci po skupině vrhali židle a další předměty, židé se proto následně z hory rychle stáhli.

Spory o Chrámovou horu jsou jedním z ústředních bodů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje celý Jeruzalém, včetně východní části zabrané v roce 1967, za své hlavní město. Palestinci naopak chtějí východní Jeruzalém za hlavní město svého budoucího státu složeného ze Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

 

Právě se děje

Další zprávy