Židovský a muslimský svátek připadl na stejný den. Jeruzalém hlásí 18 raněných

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 8. 2019 13:06
Nejméně osmnáct zraněných si vyžádaly nedělní střety mezi Palestinci a bezpečnostními složkami na Chrámové hoře v izraelském Jeruzalémě. Zranění jednoho člověka je vážné. Nepokoje na hoře provází židovský a muslimský svátek, jež letos připadly na stejný den. Chrámová hora je posvátná oběma náboženstvím.
Střety na Chrámové hoře.
Střety na Chrámové hoře. | Foto: Reuters

Na Chrámové hoře se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. V minulosti tam však stával židovský chrám, jehož pozůstatkem je Zeď nářků. Podle nynějšího uspořádání mohou židé jednou z bran na horu vstupovat, ale nesmějí se tam modlit.

Desítky tisíc muslimských věřících se v neděli v jeruzalémském Starém městě shromáždily k modlitbám u příležitosti svého svátku íd al-adhá. Letos připadá na stejný den jako židovský svátek tiša be-av, jímž si židé připomínají dvě katastrofy svých dějin: zničení prvního a druhého chrámu. Oba v biblických časech stávaly právě na Chrámové hoře.

Palestince rozhněvaly informace, že policie povolí židovským věřícím vstoupit na Chrámovou horu. K jejím branám proto dorazilo množství muslimů, kteří začali proti policii protestovat.

Alláhu akbar!

Křičeli hesla jako "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je veliký), někteří házeli na policii kameny. Pořádkové síly proti nim zasáhly ohlušujícími granáty a gumovými projektily.

Foto: Reuters

Podle agentury AP přitom policie původně židovské věřící na Chrámovou horu pustit odmítla, poté ale několik z nich s přísnou policejní ochranou nechala jít dál. Rozladění Palestinci po skupině vrhali židle a další předměty, židé se proto následně z hory rychle stáhli.

Spory o Chrámovou horu jsou jedním z ústředních bodů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje celý Jeruzalém, včetně východní části zabrané v roce 1967, za své hlavní město. Palestinci naopak chtějí východní Jeruzalém za hlavní město svého budoucího státu složeného ze Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, je uzavřena v obou směrech

Na dálnici D5 poblíž Prahy se odpoledne srazilo osobní auto s motorkou. Motocyklista utrpěl zranění, cestujícího z auta vyprošťují hasiči, řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Dálnice je podle Národního dopravního informačního centra v obou směrech neprůjezdná.

Nehoda se stala na 4. kilometru ve směru na Prahu. Jeden z účastníků nehody jel podle prvotních informací v protisměru. Motocykl po střetu začal hořet, požár hasiči zlikvidovali. Podrobnější informace zatím mluvčí hasičů neměl k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy