Tel Aviv - Kdysi byl americký prezident Jimmy Carter považován v Izraeli za hrdinu. Pomohl totiž židovskému státu uzavřít první mírovou smlouvu s jeho arabským sousedem.
Roku 1979 si ve Washingtonu potřásli rukama izraelský premiér Menachem Begin a egyptský prezident Anvar Sadat.
Nyní je však Carter v Izraeli nejméně oblíbeným americkým exprezidentem. Podle agentury Reuters mu dokonce místní tajná služba Šin Bet při jeho současné návštěvě odmítla poskytnout ochranu.
Hamás a izraelský apartheid
Důvodem je Carterova kritika izraelského přístupu k Palestincům - chování židovského státu přirovnal k někdejšímu režimu apartheidu v Jižní Africe. Tel Avivu se také nelíbí jeho ohlášená schůzka s šéfem islamistického hnutí Hamás Chalídem Mišálem v Damašku.
Hamás, který vyhrál v palestinských parlamentních volbách v lednu 2006, považují Spojené státy, Izrael i Evropská unie za teroristickou organizaci a odmítají s ním jednat. Mišál je navíc jedním z nejradikálnějších vůdců organizace.
Přestože je se svými názory Carter stále osamělejší i ve Spojených státech, je možné považovat současný krok Šin Bet za těžkou urážku. Spolupráce mezi Šin Bet a americkou Tajnou službou (USSS), která chrání současné i bývalé prezidenty, je totiž standardní procedurou. USSS výměnou pomáhá chránit izraelské vůdce na americké půdě.
Budou ho islamisté poslouchat?
Téměř všichni důležití izraelští politici se s Carterem odmítli setkat. Viděl se s ním pouze Yossi Beilin, který je považován za jednu z mála skutečně promírových postav izraelského politického spektra, a prezident Šimon Peres. I ten však Cartera během schůzky kritizoval.
Jeho záměr jednat s Hamásem naopak pochválil otec dlouhodobě vězněného izraelského vojáka Gilada Šalita, o jehož osvobození chce exprezident s Mišálem mluvit.
,,Skutečnost, že Carter není považován za proizraelského, jak diktuje americká tradice, by mu mohla otevřít dveře k některým činitelům a mohl by diskutovat o věcech, které by od někoho jiného přijímali obtížně," citoval server Ynetnews Noama Šalita.
V pondělí navštívil Carter město Sderot, na jehož střechy posílají Palestinci z Gazy stovky raket. Carter starostovi města slíbil, že také o "tomto zločinu" s Mišálem promluví.