Izrael nabízí Palestincům rozhovory na půdě OSN

Radim Klekner Radim Klekner
20. 9. 2011 11:48
Palestinci trvají na hranicích z roku 1967, to Izrael odmítá
Abbás je pevně rozhodnut podat žádost o uznání palestinského státu.
Abbás je pevně rozhodnut podat žádost o uznání palestinského státu. | Foto: Reuters

New York - Palestinský prezident Mahmúd Abbás přednese v pátek na půdě OSN oficiální žádost o uznání státu, o nějž Palestinci usilují po desítky let. Izrael, který je proti takovému kroku, se snaží debatu v rámci Valného shromáždění odvrátit nabídkou obnovení přímých rozhovorů.

"Obracím se na předsedu palestinské samosprávy, aby zahájil přímé rozhovory v New Yorku, jež by následně pokračovaly v Jeruzalémě a Ramalláhu," citovala izraelského premiéra Benjamina Netanjahua stanice BBC.

Abbás původně tvrdil, že žádost přednese Valnému shromáždění, kde by měla větší šanci na to, aby byla přijata. Teď se chce však obrátit přímo na Radu bezpečnosti OSN.

Aby žádost radou prošla, musela by získat podporu nejméně devíti z jejích patnácti členů a žádná ze zemí s právem veta by se nesměla postavit proti. Je ovšem více než jisté, že Američané návrh Palestinců zablokují, protože je ve své současné podobě zcela nepřijatelný pro Izrael.

Hranice z roku 1967

Přímé rozhovory mezi Palestinci a Izraelci zkolabovaly před rokem a nic nenasvědčuje tomu, že by mohly být v dohledné době obnoveny.

Foto: Aktuálně.cz

Palestinci totiž usilují o to, aby jejich stát byl uznán v hranicích z roku 1967 a zahrnoval tedy i území židovských osad, nově vybudovaných na Západním břehu, a především východní Jeruzalém včetně Starého města s židovskou čtvrtí a Zdí nářků.

S tím ale nesouhlasí USA a Evropská unie, které jinak palestinskou státnost podporují. Odmítá to také český premiér Petr Nečas.

Palestinci si jsou nicméně dobře vědomi svých možností a počítají spíše s tím, že získají statut pozorovatele při OSN. To by jim umožnilo podávat kupříkladu žádosti k řadě orgánů a institucí světové organizace včetně Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu.

Tam by kupříkladu mohli Izrael oficiálně obviňovat ze spáchání zločinů proti lidskosti, pokud by židovský stát dál podnikal odvetné útoky na jejich území, které si pravidelně vyžadují oběti na životech civilního obyvatelstva.

Hamás je proti

Se žádostí o okamžité uznání palestinského státu nesouhlasí na druhé straně ani radikální hnutí Hamás ovládající pásmo Gazy. Palestinští radikálové chtějí totiž dosáhnout mnohem více nežli umírněnější Abbásův Fatah.

Foto: Aktuálně.cz

Požadují kupříkladu bezpodmínečný návrat všech palestinských uprchlíků na území, která museli kdysi opustit. Hamás navíc stále odmítá uznat židovský stát.

Abbás před cestou do New Yorku přiznal, že je "pod obrovským tlakem", aby palestinskou žádost na poslední chvíli stáhl.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která se o dosažení kompromisu na Blízkém východě zasazuje osobně, stále věří v možnost jednání. Také ona je ale skeptická vůči možnosti, že by OSN nyní uznalo palestinský stát.

"Bez ohledu na to, co se tento týden stane či nestane, nepřinese to ten výsledek, v jaký všichni doufají," tvrdí.

Takzvaná blízkovýchodní čtyřka - zástupci Evropské unie, OSN, Spojených států a Ruska - se snaží vypracovat alternativní návrh, který by sice počítal s přibližným zachováním hranic z roku 1967, zároveň ale umožňoval výměnu území. A tím i to, že by si Izrael ponechal kontrolu nad částí osad a zejména nad židovskými svatostánky v jeruzalémském Starém městě.

 

Právě se děje

Další zprávy