Obama řekl první jasné "ne" nezávislé Palestině

Zahraničí Zahraničí
13. 9. 2011 16:20
Pokud Palestinci v OSN vyhlásí stát, přestanou jim USA posílat peníze
Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Washington/Káhira - Americký prezident Barack Obama poprvé otevřeně pohrozil vetem Spojených států v Radě bezpečnosti OSN proti chystané žádosti Palestinců, usilujících o uznání nezávislosti jejich státu na Západním břehu a v pásmu Gazy.

"To není žádné řešení", řekl v interview poskytnutém španělskojazyčným tiskovým agenturám. Zároveň ale varoval Izrael před odvetnými opatřeními.

Palestinské vedení se už příští týden chystá požádat Valné shromáždění OSN o jednostranné uznání palestinského státu.

Radu bezpečnosti prezident Mahmúd Abbás zatím podle diplomatů EU vynechá. Právě proto, že USA by při hlasování zcela určitě použily právo veta.

Arabský požadavek

Rezoluce Valného shromáždění OSN jsou sice méně závazné, Abbás však tímto krokem zřejmě získá evropské hlasy. Arabské země se ji budou snažit prosadit, navzdory snaze USA žádost Palestinců zablokovat.

Liga arabských států kvůli tomu v pondělí jednala v Káhiře, kde členské země domlouvaly společný postup.

&

"Arabové se dohodli, že budou prosazovat ve Spojených národech plnohodnotné členství palestinského státu s východním Jeruzalémem jako hlavním městem," řekl podle zpravodajského webu stanice Al-Džazíra katarský premiér a šéf diplomacie šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

"Je to arabský požadavek," dodal.

Podobně kategoricky se vyjádřil i turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, což se kvůli vyhroceným vztahům s Izraelem, těžce poznameným nedávným tragickým konfliktem při blokádě Gazy, dlouho dopředu očekávalo.

Obama, Netanjahu, Abbás...
Obama, Netanjahu, Abbás... | Foto: Reuters

Nejdřív jednejte

Kdyby se téma palestinského státu dostalo do Rady bezpečnosti, "velmi důrazně bychom to odmítli", potvrdil Obama podle španělské sekce DPA.

Tato iniciativa sice vyvolala velký mediální rozruch, v jádru je ale podle něj "kontraproduktivní", protože "problém neřeší".

"Tuto otázku mohou vyřešit jen Izraelci a Palestinci, když se dohodnou," zdůraznil americký prezident.

Zároveň přiznal, že USA mohou stěží zabránit úspěchu palestinské iniciativy ve Valném shromáždění OSN.

"Máme jen jeden hlas a jistě je mnoho států připravených hlasovat s Palestinci. Budeme nadále jednat se všemi zúčastněnými stranami s cílem zajistit, aby jakékoliv akce (v newyorském sídle OSN) vedly k návratu stran k jednacímu stolu a ne je ještě více navzájem odtrhávaly."

Zasedání OSN
Zasedání OSN | Foto: Reuters

Obama vyjádřil přesvědčení, že v zásadě nastal "čas pro Palestinu". Jednoznačně se vyslovil pro řešení v podobě dvou států, v nichž by Izraelci a Palestinci žili v pokojném sousedství. Oběma stranám ovšem vytkl absenci ochoty ke kompromisu.

Palestinci a Izraelci musejí teď podle něj usednout k jednacímu stolu "a dohodnout se na hranicích, bezpečnostních otázkách, statusu Jeruzaléma a právu palestinských uprchlíků na návrat".

Palestina bez peněz

Izrael Obama varoval před tím, aby v případě úspěchu palestinské iniciativy v OSN sáhl k finančním opatřením.

"Snažili jsme se Izraelce povzbudit k dlouhodobému strategickému myšlení. Palestinská autonomní správa odvedla dobrou práci při zajišťování bezpečnosti a pořádku na Západním břehu Jordánu. A k tomu jsou zapotřebí zdroje," řekl Obama.

Výpadek těchto peněz by podle něj způsobil palestinské samosprávě problémy, což by "Izraeli jen uškodilo".

Palestinci mají v současné době v OSN status pozorovatele. S poukazem na dlouhá léta stagnující mírová jednání s Izraelem se rozhodli jednostranně požádat OSN o uznání samostatného státu Palestina.

Slibnější šance má ale podle pozorovatelů další možnost, jíž je povýšení statusu palestinské autonomie na "nečlenský stát". Jeho schválení by vyžadovalo prostou většinu hlasů ze 193 členů Valného shromáždění OSN.  

 

Právě se děje

Další zprávy