Izrael daroval Česku 5000 dávek vakcín. Ocenil diplomatickou podporu, tvrdí rozhlas

ČTK ČTK
23. 2. 2021 16:35
Izrael daruje symbolické množství vakcín proti covidu-19 Palestincům a několika zemím. S odkazem na sdělení kanceláře premiéra Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura Reuters. Podle izraelských médií mají vakcíny od Izraele obdržet Honduras, Guatemala i Česko. Izraelský rozhlas Kan uvedl, že vakcíny jsou darované výměnou za diplomatickou podporu židovského státu.
Foto: Jakub Plíhal

Server Lidovky.cz informoval, že do Česka v úterý dorazilo 5000 dávek vakcíny Moderna, které jsou darem od izraelské vlády. Očkováno s nimi bude 2500 vojáků, aby mohli pomoci u covidových lůžek. Prozatím se má jednat o jednorázovou akci.

První zemí, s níž se Izrael domluvil na dovozu vakcín, je podle izraelských médií Honduras, jenž dříve oznámil, že má v úmyslu přesunout do Jeruzaléma svou ambasádu. Výměnou za "diplomatickou podporu židovského státu" vakcíny od Izraele má podle stanice Kan obdržet také Česko a Guatemala.

Server Seznam Zprávy minulý týden napsal, že český premiér Andrej Babiš v dopise začátkem ledna požádal Izrael o případné přebytky vakcín proti covidu-19. Babiš se v dopise odvolával na "nejužší pouta" mezi Českem a Izraelem, psal o posilování českého diplomatického zastoupení v Jeruzalémě a uvedl, že Izrael je pro Česko vzorem v tom, jak rychle a efektivně dokáže obyvatelstvo očkovat.

V Jeruzalémě bude od 1. března fungovat úřadovna českého velvyslanectví v Tel Avivu, oznámil v pondělí Černínský palác. Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila.

Status Jeruzaléma je nejspornějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, což však většina zemí neuznává. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem, kterého se Izrael zmocnil za války v roce 1967 a později jej anektoval, pro svůj budoucí stát.

V prosinci 2017 bývalý americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a oznámil, že tam USA přesunou svou ambasádu, což se stalo v květnu 2018. Stejný krok učinila i Guatemala. Trumpovo rozhodnutí tehdy kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních.

Izrael dosud dovážel vakcíny od výrobců Pfizer a Moderna. Podle údajů izraelského ministerstva zdravotnictví nejméně jednu dávku vakcíny Pfizer obdržela téměř polovina ze zhruba devítimilionové izraelské populace a Palestinci žijící ve východním Jeruzalémě.

Zároveň Izrael čelí kritice za to, že se stejně nepostaral o Palestince žijící na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Tento měsíc Izrael doručil Palestincům první dodávku vakcíny od Moderny. V Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu se také začalo očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Netanjahuova kancelář uvedla, že vakcíny, jež Izrael daruje, jsou z přebytku, který si země vytvořila za poslední měsíc. Dar označila za symbolický s tím, že jeho zahraničními příjemci budou zdravotníci. Prohlášení Netanjahuova úřadu rovněž uvádí, že státy, které o dar v podobě vakcín požádaly, byly informovány, že nelze očekávat, že Izrael bude schopen poskytnout velkou zahraniční pomoc, nejméně dokud nenaočkuje vlastní populaci.

Video: Kdo odmítne očkování, riskuje život. Vakcína AstraZeneca není nebezpečná, říká Dražan

To, že nemáme data o účinnosti u starších lidí, neznamená, že látka není účinná. Tvorba protilátek je u všech věkových kategorií stejná, říká lékař. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy