Izrael chce zatopit tunely Hamásu v Gaze vodou z moře, píše list. USA plán znepokojil

ČTK ČTK
5. 12. 2023 12:04
Izraelská armáda má připravený plán na zaplavení tunelů pod Pásmem Gazy mořskou vodou s cílem vyhnat z nich ozbrojence palestinského hnutí Hamás, informoval deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované americké činitele. Podle nich armáda zatím nerozhodla, kdy k tomuto plánu přistoupí. V tunelech mohou být také někteří ze stovky rukojmích, které Hamás od 7. října stále drží.
Izraelští vojáci operují v tunelu pod nemocnicí Šífa v Pásmu Gazy.
Izraelští vojáci operují v tunelu pod nemocnicí Šífa v Pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Podle The Wall Street Journal izraelská armáda instalovala minulý měsíc pět velkých vodních čerpadel u tábora Šatí blízko města Gaza na severu Pásma. Tato čerpadla mohou napumpovat do tunelů tisíce metrů krychlových vody za hodinu a tunely během několika týdnů zaplavit. Systém tunelů Hamásu pod Pásmem Gazy měří asi pět set kilometrů, napsal už v říjnu server BBC.

Izraelská armáda odmítla informaci komentovat. Podle The Wall Street Journal uvedla, že provádí operace různými vojenskými a technologickými nástroji, aby zničila "teroristické kapacity Hamásu".

Zdroje deníku informovaly, že v americké vládě nepanuje ohledně tohoto plánu shoda. Někteří mají obavy, že by mořská voda v tunelech, kde Hamás skladuje i zbraně a výbušniny, mohla kontaminovat podzemní vody a zemědělskou půdu v Pásmu Gazy a poškodit statiku budov, které ještě stojí a nespadly při izraelském bombardování.

"Nevíme ani, jak by byl takový plán úspěšný, protože detaily ohledně rozmístění tunelů nezná nikdo," řekl zdroj americkému deníku.

Izraelská armáda v neděli oznámila, že od začátku své pozemní operace v Pásmu Gazy koncem října objevila přes 800 tunelových šachet, z nichž asi 500 zničila. Kromě šachet armáda zničila i několik stovek tunelů. "Šachty se nacházely v civilních oblastech a mnoho z nich bylo v blízkosti nebo uvnitř škol, školek či mešit," uvedla armáda, která v některých tunelech našla zbraně.

Tunely v minulosti využíval Hamás také k pašování zbraní a výbušnin do Pásma Gazy ze sousedního Egypta. Ten v roce 2015 podle The Wall Street Journal zaplavil mořskou vodou tunely poblíž přechodu Rafáh využívané pašeráky, za což sklidil kritiku od zemědělců, jimž zničil úrodu.

Nynější válku zahájilo hnutí Hamás bezprecedentním útokem na jih Izraele, při němž povraždilo na 1 200 lidí, většinou civilistů, a dalších na 240 osob uneslo do Pásma Gazy. Během dosud jediného příměří, které skončilo po týdnu minulý pátek, propustil Hamás na 110 lidí výměnou za asi 240 palestinských vězňů. Izrael v reakci na útok palestinského hnutí zahájil rozsáhlé bombardování Pásma Gazy a koncem října i pozemní operaci.

Video: "Izrael se velmi zradikalizoval." Reportér popsal chmurné vyhlídky pro Gazu (30. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Martin Novák | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy