Jemenští povstalci zaútočili na americký torpédoborec. Zřejmě mysleli, že je Izraelců

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2023 6:13
Americký torpédoborec a několik komerčních plavidel se v neděli v Rudém moři staly terčem útoku, oznámil Pentagon. Jemenští šíitští povstalci Húsíové vzápětí podle agentury Reuters oznámili, že v Rudém moři uskutečnili dronový a raketový útok na dvě izraelská plavidla, která ignorovala jejich výzvy.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Shutterstock

Podle mluvčího izraelské armády ale o izraelské lodě nešlo. Agentura AP incident označuje za významnou eskalaci v útocích na plavidla v blízkovýchodních vodách v souvislosti s téměř dva měsíce trvající válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

"Jsme si vědomi zpráv o útocích na USS Carney a komerční plavidla v Rudém moři a budeme poskytovat informace, jakmile budou k dispozici," uvedl Pentagon. Americké ministerstvo obrany neupřesnilo, odkud byl útok veden. Nejmenovaný americký činitel ale AP řekl, že útok trval více než pět hodin a byl veden z jemenského Saná. Podle Pentagonu torpédoborec sestřelil tři útočné drony.

Spojené státy v neděli také "v sebeobraně" zaútočily na cíl v severním Iráku, odkud startovaly útočné drony. O život podle Washingtonu přišlo pět iráckých ozbrojenců z organizace napojené na Írán.

"Tyto vody skýtají klíčové cesty pro světový obchod. Incidenty, jako jsou tyto, dokazují, jak důležitá je přítomnost námořnictva Jejího Veličenstva v regionu. Minulý týden jsme oznámili, že (torpédoborec) HMS Diamond svojí přítomností posílí HMS Lancaster," vyjádřila se k nedělnímu útoku britská vláda. 

Jemenští povstalci Húsíové uvedli, že zaútočili na izraelská plavidla Unity Explorer a Number Nine.To ale zpochybnil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, podle něhož plavidla nemají žádné vazby na Izrael. "Dnes byly vypáleny rakety na dvě obchodní lodě, které nejsou spojené se státem Izrael," řekl. Jedna loď byla podle něj značně poškozena a zřejmě jí hrozí potopení a druhá byla poškozena lehce. Z útoku mluvčí obvinil Írán, který šíitské povstalce podporuje. Washington má za to, že bez souhlasu Teheránu by takové útoky nebyly možné.

Nákladní loď Unity Explorer plující pod bahamskou vlajkou spravuje společnost Dao Shipping se sídlem v Londýně. Doplout do Singapuru měla loď 15. prosince, píše Reuters. Kontejnerová loď Number Nine pluje pod panamskou vlajkou a spravuje ji britská pobočka společnosti Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM). BSM sdělila, že loď stále pluje směrem k Suezu, nedošlo ke znečištění a nebyli zraněni členové její posádky. Střela loď zasáhla, když proplouvala úžinou Báb al-Mandab.

Húsíové na lodě v Rudém moři v poslední době útočili opakovaně. S Íránem spřízněná jemenská skupina také podnikla tento měsíc několik raketových a dronových útoků zacílených na Izrael.

Povstalci, kteří v Jemenu od roku 2015 válčí proti koalici vedené Saúdskou Arábií, se stali významnou vojenskou silou v regionu, mají desetitisíce bojovníků a velký arzenál raket a útočných dronů.

 

Právě se děje

Další zprávy