Jeruzalém - Za několik týdnů má Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) zkompletovat databázi firem, které obchodovaly se společnostmi působícími v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Protože jde z hlediska mezinárodního práva o okupované území, je tato činnost nelegální.
Izrael a USA intenzivně pracují na tom, aby se seznam asi 150 izraelských a světových firem nedostal na veřejnost, napsala v neděli agentura AP.
"Uděláme všechno pro to, aby ten seznam nespatřil světlo světa," řekl velvyslanec Izraele při OSN Danny Danon. Zatímco je podle AP Izrael zpravidla vůči kritice ze strany OSN imunní, "černou listinu" podniků neberou na lehkou váhu. Její zveřejnění by mohlo mít fatální následky pro investice zahraničních společností v židovském státě.
Izraelská média v září informovala, že upozornění kvůli problematickým obchodům dostalo od OSN 150 firem, z nichž většina je domácích, asi 30 amerických a zbylé hlavně z Německa, Norska a Jižní Koreje.
Pouze izraelská národní telefonická společnost Bezeq tyto zprávy potvrdila. Na seznamu údajně figurují americké společnosti Caterpillar, Priceline, TripAdvisor či Airbnb, dále velká izraelská jména jako je Teva, banky Hapoalim a Leumi, Coca-Cola Israel, IDB či dopravní podnik Egged.
Vypracování databáze nařídila UNHRC v březnu 2016 s tím, že je potřeba vyšetřit "dopady izraelských osad na Palestince". Židovské usedlosti na Západním břehu - okupovaném území zabraném Palestinci pro budoucí stát - považuje naprostá většina mezinárodního společenství za nelegální. Izrael tato sídliště stále rozšiřuje.
Izrael dlouhodobě obviňuje OSN a UNHRC obzvláště, že jsou proti němu zaujaté. Asi čtvrtina rezolucí rady týkajících se konkrétních zemí, míří proti Izraeli, což je ze všech zemí zdaleka nejvíce.
Téměř třikrát méně rezolucí se týkalo druhého nejčastějšího objektu, Sýrie, kde během šestileté občanské války zemřely statisíce lidí. Izrael a mnohé nevládní organizace také kritizovaly fakt, že v radě zasedají zástupci zemí jako Venezuela, Saúdská Arábie, Kongo a Kuba, ve kterých jsou lidská práva často porušována.
Na podporu izraelské snahy ohledně listiny podniků nyní vystupují Spojené státy. Velvyslankyně při OSN Nikki Hayleyová se v červnu před UNHRC ostře ohradila proti složení rady a požadovala, aby Izrael nezůstával stálým bodem na jejím programu.
Podle AP Washington a Jeruzalém v souvislosti s nadcházejícím zveřejněním seznamu UNHRC rozjeli "tichou, ale vysokou hru" s cílem opatření zabránit. "Prostě takovýto typ černé listiny považujeme za kontraproduktivní," řekla nedávno mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.