USA se v OSN znovu po dvou letech postaví proti rezoluci odsuzující embargo proti Kubě

ČTK ČTK
31. 10. 2017 20:42
Loni se americká zástupkyně z rozhodnutí vlády Baracka Obamy podobného hlasování zdržela. Přimět Kongres, aby zrušil letité hospodářské embargo, se ale Obamovi nepodařilo.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy budou letos v OSN hlasovat proti rezoluci, která odsuzuje americké embargo proti Kubě. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informaci ministerstva zahraničí. Loni se americká zástupkyně z rozhodnutí vlády Baracka Obamy podobného hlasování zdržela.

Valné shromáždění OSN má o embargu hlasovat ve středu. Tradiční, každoročně předkládaný návrh rezoluce přijde na pořad poprvé po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA. Jeho vláda zastavila proces smiřování s komunistickým ostrovem, s nímž Obama loni navázal diplomatické styky. Přimět Kongres, aby zrušil letité hospodářské embargo, se ale Obamovi nepodařilo.

V minulých letech se USA pokaždé s hrstkou svých spojenců ocitly v opozici proti zbytku světa, když hlasovaly proti rezoluci. Loni se ale Obamova vláda rozhodla poprvé hlasování zdržet.

Trump v polovině října oznámil, že USA neodvolají sankce proti Kubě ani Venezuele, dokud tyto země neobnoví politické a náboženské svobody. "Sankce proti těmto utlačovatelským režimům neuvolníme, dokud pro svůj lid neobnoví politické a náboženské svobody," řekl šéf Bílého domu.

Rezoluce OSN odsuzující embargo proti Kubě je nezávazná, ale Havana ji využívá jako demonstrativní důkaz americké izolace. V roce 2015, kdy USA zatím naposledy hlasovaly proti, se k nim připojil jen Izrael a dokument byl schválen poměrem hlasů 191 ku dvěma.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy