USA se v OSN znovu po dvou letech postaví proti rezoluci odsuzující embargo proti Kubě

ČTK ČTK
31. 10. 2017 20:42
Loni se americká zástupkyně z rozhodnutí vlády Baracka Obamy podobného hlasování zdržela. Přimět Kongres, aby zrušil letité hospodářské embargo, se ale Obamovi nepodařilo.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy budou letos v OSN hlasovat proti rezoluci, která odsuzuje americké embargo proti Kubě. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informaci ministerstva zahraničí. Loni se americká zástupkyně z rozhodnutí vlády Baracka Obamy podobného hlasování zdržela.

Valné shromáždění OSN má o embargu hlasovat ve středu. Tradiční, každoročně předkládaný návrh rezoluce přijde na pořad poprvé po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA. Jeho vláda zastavila proces smiřování s komunistickým ostrovem, s nímž Obama loni navázal diplomatické styky. Přimět Kongres, aby zrušil letité hospodářské embargo, se ale Obamovi nepodařilo.

V minulých letech se USA pokaždé s hrstkou svých spojenců ocitly v opozici proti zbytku světa, když hlasovaly proti rezoluci. Loni se ale Obamova vláda rozhodla poprvé hlasování zdržet.

Trump v polovině října oznámil, že USA neodvolají sankce proti Kubě ani Venezuele, dokud tyto země neobnoví politické a náboženské svobody. "Sankce proti těmto utlačovatelským režimům neuvolníme, dokud pro svůj lid neobnoví politické a náboženské svobody," řekl šéf Bílého domu.

Rezoluce OSN odsuzující embargo proti Kubě je nezávazná, ale Havana ji využívá jako demonstrativní důkaz americké izolace. V roce 2015, kdy USA zatím naposledy hlasovaly proti, se k nim připojil jen Izrael a dokument byl schválen poměrem hlasů 191 ku dvěma.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy