Italským Benátkám hrozil teroristický útok. Policie rozbila islamistickou buňku

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2017 15:46
Italská policie rozbila islamistickou buňku v Benátkách, jejíž členové údajně plánovali teroristický útok. Ve čtvrtek v tomto městě policisté zadrželi čtyři občany Kosova, kteří dlouhodobě žijí v Itálii, informovala agentura APA. Z telefonních odposlechů vyplývá, že údajní teroristé, mezi nimi i jeden nezletilý, chtěli zřejmě provést sebevražedný atentát. Během pátrání, do kterého se zapojili odborníci na boj s terorismem a mafií, se uskutečnilo dvanáct domovních prohlídek v Benátkách a ve městě Treviso.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pixabay.com

Benátky - Italská policie oznámila, že rozbila islamistickou buňku, jejíž členové údajně zvažovali teroristický útok na hojně navštěvovaný most Rialto v Benátkách.

Policie skupinu sledovala od loňského roku. Jejím členům odposlouchávala telefony i byty a sledovala jejich elektronickou komunikaci.

Skupina vyjadřovala bezvýhradnou podporu takzvanému Islámskému státu (IS) a oslavovala teroristický útok z Londýna z minulého týdne.

"Když zvážíme, kolik bezvěrců je v Benátkách, hned bychom se dostali do nebe, kdybychom bombu umístili na most Rialto," řekl jeden z nich. Zda skupina už měla připravené konkrétní plány útoku, není jasné. Prostřednictvím videí šířených radikály z IS se ale informovali o tom, jak se dá vraždit nožem.

Policie tři Kosovany zatkla, jednoho nezletilého zadržela, aby nemařil další vyšetřování. Všichni bydleli v historickém centru Benátek, kam ročně zavítají miliony turistů. Několik dalších lidí policisté vyšetřují kvůli jejich vazbám na zatčené, uvedl vrchní benátský žalobce Adelchi D'Ippolito.

Během pátrání, do kterého se zapojili odborníci na boj s terorismem a mafií, se uskutečnilo dvanáct domovních prohlídek v Benátkách a ve městě Treviso.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy