Italský politik chválil praktiky SS: trestání cizinců

Reuters, lem
5. 12. 2007 14:50
S přistěhovaleckou vlnou roste na severu Itálie napětí

Řím - Radní severoitalského Trevisa Giorgio Bettio vyvolal v Itálii pohoršení svým prohlášením, že s přistěhovalci by se mělo zacházet s tvrdostí, se kterou kdysi nacisté okupovali cizí země.

"Vůči přistěhovalcům by se měl používat stejný systém, jaký realizovaly jednotky německé SS. Potrestejme deset z nich za každé provinění proti jednomu našemu občanovi," hlásal člen Ligy severu Bettio na zasedání městské rady.

Slova oživila vzpomínky na rok 1944

Jeho poznámka oživila vzpomínky na krvavý masakr z roku 1944, kdy v jeskyních Ardeatine nedaleko Říma zemřelo na příkaz Adolfa Hitlera 330 Italů. Deset osob za každého z třiatřiceti německých vojáků zabitých v ulicích okupovaného Říma.

Vůdce římské židovské komunity považuje jeho slova za "odporná" a podobný názor mají také politici a novináři. Dokonce i v konzervativním deníku Il Giornale.

"I kdyby byl opilý nebo mu zkratoval mozek, něco takového je odsouzeníhodné," píše deník známý svou podporou pravicové Ligy severu.

Volební plakát Ligy severu:  NE mešitám, NE přistěhovalcům.
Volební plakát Ligy severu: NE mešitám, NE přistěhovalcům. | Foto: Aktuálně.cz

Tu kritizuje také ministr sociálních věcí Paolo Ferrero. "Liga severu využívá přistěhovalců stejně jako to dělali nacisté vůči židům. Svaluje na ně všechny sociální problémy dnešní doby," řekl.

Udělal jsem chybu, přiznal Bettio

V telefonním rozhovoru pro agenturu Reuters proto Bettio vlastní vinu přiznal. "Udělal jsem chybu, když jsem citoval SS, ale celá záležitost byla médii zbytečně nafouknuta," prohlásil.

Navíc byl údajně "pobouřený", protože krátce před radikálním projevem napadli asijští přistěhovalci jeho matku.

Vlna napětí a nenávisti na severu Itálie přesto roste. Většina místních se obává dramatického růstu kriminality a viní z ní přistěhovalce z východu.

ČTĚTE VÍCE: Vražda odstartovala v Itálii hon na Rumuny

Čtyřice měst z okolí Benátek dokonce již vydalo diskutabilní "zákaz vstupu do města všem chudým, bezdomovcům a nezaměstnaným".

Přistěhovalci mohou v těchto městech požádat o trvalý pobyt pouze pokud mají práci, vydělají si alespoň 5 tisíc euro ročně a nepředstavují "žádné sociální riziko".

V souvislostech: Afričané se valí do Itálie. Smrt, či ráj

 

Právě se děje

Další zprávy