Řím - Legislativní kaskadérství italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho nekončí. Politický matador ve středu znovu využil zákonodárce své strany Lid svobody, aby dolní komorou italského parlamentu protlačil další zákon, jenž si ušil na míru.
Pokud zákon projde i Senátem, bude to znamenat okamžitý konec jednoho ze čtyř soudních procesů, kterým nezničitelný italský politik čelí.
Vzhledem k tomu, že má Lid svobod v Senátu většinu, lze další hlasování pokládat za pouhou formalitu.
Trestní případy, které se táhnou déle než tři roky a obviněnému v nich hrozí deset a méně let vězení, budou podle nového předpisu automaticky ukončeny.
"Božský Silvio" si tak bude moci k osmadvaceti vyhraným nebo zrušeným soudním procesům připsat další. Tentokrát jde o obvinění z uplácení britského právníka Davida Millse.
Podle vyšetřovatelů měl Berlusconi v roce 1997 svému tehdejšímu advokátovi zaplatit za falešné svědectví ve dvou procesech z devadesátých let úplatek 600 tisíc dolarů (zhruba 10,5 milionu korun).
Mills, který vše nejdříve přiznal a následně popřel, dostal v roce 2009 kvůli křivému svědectví čtyři a půl roku vězení. Za mříže ovšem neputoval, protože případ byl mezitím promlčen.
První stíhání čtyřiasedmdesátiletého Berlusconiho v této kauze muselo být loni zastaveno, protože vládní většina v parlamentu prosadila zákon o imunitě premiéra a dalších vysokých ústavních představitelů. Ústavní soud ale v lednu imunitu zrušil a na chvíli se zdálo, že se předseda vlády procesu nevyhne.
Prznění ústavy, nebo diktát rudých soudců?
Schválení zákona, jehož jediným účelem je očividně zastavit soud s Berlusconim (kromě tohoto případu se dotkne asi 0,2 % dalších procesů), vyvolalo v parlamentu i mimo něj silné emoce.
Opozice tvrdí, že Berlusconi deformuje ústavu a útočí na základní instituce republiky - zejména na nezávislou justici. Premiér naopak prohlašuje, že je nutné skoncovat s vládou "rudých soudců", kteří se ho snaží svrhnout.
Předseda asociace italských soudců Luca Palamara podle agentury AFP označil schválení zákona za prohru státu.
"Je na nás, abychom lidem vysvětlili, že toto hanebné opatření dokazuje naprosté pohrdání (vládní strany) skutečnými problémy země," reagoval podle italské agentury ANSA na výsledek hlasování šéf opoziční Demokratické strany Pier Bersani.
Ještě otevřenější kritiku pronesl šéf další opoziční strany Values. "Je to jen jeden z mnoha zákonů, jejichž jediným účelem je ochránit Berlusconiho před soudními procesy," shrnul.
Nebojte. Za dva roky končím
Několik hodin poté, co se veřejnost dozvěděla, že se předseda vlády opět vyvlékl z jednoho z korupčních případů, Berlusconi na večeři se zahraničními novináři oznámil, že ve volbách v roce 2013 nehodlá usilovat o obhajobu premiérského křesla.
Hned v zápětí ale podle redaktora BBC Davida Willeyho dodal, že než odejde, hodlá ještě překopat italský soudní systém a změnit ústavu. O post hlavy státu se ale podle svých slov ucházet nehodlá.
Než odejde do politického důchodu a bude si v klidu užívat jmění ve výši zhruba devíti miliard dolarů, bude se muset obhájit nebo vyvléci z dalších tří soudních procesů, kterým v současné době čelí.
Kromě obvinění z placeného pohlavního styku s nezletilou marockou barovou tanečnicí a zneužití pravomocí ho prokuratura viní také z rozsáhlých daňových úniků.