Italská vláda zostřuje boj s mafií, na jih vyšle vojáky

Dominik Jandl, djl
24. 9. 2008 15:15
Policejní síly v Kampánii má posílit pět set vojáků
Foto: Reuters

Neapol - Italská vláda rozhodla o vyslání asi 500 vojáků do boje s mafií v jihoitalské provincii Kampánie. Vojáci tam posílí početné policejní síly, které již v oblasti působí.

Rozhodnutí vlády je reakcí na vraždu šesti afrických imigrantů a jednoho Itala z minulého týdne, jejichž těla byla nalezena nedaleko Neapole. O rozhodnutí vlády informoval zpravodajský server BBC.

Vraždy pravděpodobně spáchala místní mafie, jež si říká Camorra. Ta se zabývá pašováním a prodejem drog a dalšími nelegálními činnostmi.

První zatčené v souvislosti s vraždami oznámila italská policie již v pondělí. Pátrání po dalších podezřelých stále pokračuje.

Imigranti, původem z Ghany, Libérie a Toga, byli zastřeleni minulý čtvrtek ve městě Castelvultorno ležícím kousek od Neapole.

Ještě předtím byl stejnou pistolí zastřelen majitel jednoho podniku s výherními automaty. Pachatel do jeho hlavy a hrudi vystřílel celkem 60 nábojů.

Ofenziva proti mafii

Jak oznámil ministr vnitra Roberto Maroni, vojáci by na jihu Itálie měli být nasazeni zhruba tři měsíce. V Kampánii posílí asi 400 policistů a karabiniérů ze speciálních jednotek, kteří byli do boje proti mafii Camorra vysláni již dříve.

Foto: Reuters

Podle Maroniho - i přes vraždu šesti imigrantů z minulého týdne - dosahují tyto jednotky "excelentních výsledků".

Jejich posílením o pět stovek vojáků vláda vzkazuje mafii, že boj s ní myslí skutečně vážně. Podle korespondenta BBC má Camorra v Kampánii velmi silnou pozici vycházející z její hluboké historie.

Během svého dlouhotrvajícího působení tak "vrostla" do běžné společenské sítě a mimo jiné je poskytovatelem mnoha nelegálních pracovních míst. Lidi zaměstnává především v černém obchodu s cigaretami, drogami a dalších kriminálních sektorech.

Tento případ nasazení italské armády do boje proti mafii na jihu země není prvním. Mnohem větších rozměrů dosáhlo nasazení vojáků v roce 1992 v reakci na vraždu dvou klíčových soudců zabývajících se sicilskou mafií.

Vláda tehdy poslala na Sicílii dokonce 150 tisíc vojáků.

Související.

 

Právě se děje

Další zprávy