Italská vláda zostřuje boj s mafií, na jih vyšle vojáky

Dominik Jandl, djl
24. 9. 2008 15:15
Policejní síly v Kampánii má posílit pět set vojáků
Foto: Reuters

Neapol - Italská vláda rozhodla o vyslání asi 500 vojáků do boje s mafií v jihoitalské provincii Kampánie. Vojáci tam posílí početné policejní síly, které již v oblasti působí.

Rozhodnutí vlády je reakcí na vraždu šesti afrických imigrantů a jednoho Itala z minulého týdne, jejichž těla byla nalezena nedaleko Neapole. O rozhodnutí vlády informoval zpravodajský server BBC.

Vraždy pravděpodobně spáchala místní mafie, jež si říká Camorra. Ta se zabývá pašováním a prodejem drog a dalšími nelegálními činnostmi.

První zatčené v souvislosti s vraždami oznámila italská policie již v pondělí. Pátrání po dalších podezřelých stále pokračuje.

Imigranti, původem z Ghany, Libérie a Toga, byli zastřeleni minulý čtvrtek ve městě Castelvultorno ležícím kousek od Neapole.

Ještě předtím byl stejnou pistolí zastřelen majitel jednoho podniku s výherními automaty. Pachatel do jeho hlavy a hrudi vystřílel celkem 60 nábojů.

Ofenziva proti mafii

Jak oznámil ministr vnitra Roberto Maroni, vojáci by na jihu Itálie měli být nasazeni zhruba tři měsíce. V Kampánii posílí asi 400 policistů a karabiniérů ze speciálních jednotek, kteří byli do boje proti mafii Camorra vysláni již dříve.

Foto: Reuters

Podle Maroniho - i přes vraždu šesti imigrantů z minulého týdne - dosahují tyto jednotky "excelentních výsledků".

Jejich posílením o pět stovek vojáků vláda vzkazuje mafii, že boj s ní myslí skutečně vážně. Podle korespondenta BBC má Camorra v Kampánii velmi silnou pozici vycházející z její hluboké historie.

Během svého dlouhotrvajícího působení tak "vrostla" do běžné společenské sítě a mimo jiné je poskytovatelem mnoha nelegálních pracovních míst. Lidi zaměstnává především v černém obchodu s cigaretami, drogami a dalších kriminálních sektorech.

Tento případ nasazení italské armády do boje proti mafii na jihu země není prvním. Mnohem větších rozměrů dosáhlo nasazení vojáků v roce 1992 v reakci na vraždu dvou klíčových soudců zabývajících se sicilskou mafií.

Vláda tehdy poslala na Sicílii dokonce 150 tisíc vojáků.

Související.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy