Italská vládní strana prosazuje zákaz nových mešit

Martin Novák Martin Novák, Reuters, man
16. 9. 2008 18:30
Liga Severu velí do boje proti muslimské imigraci
Modlící se muslimové v římské mešitě.
Modlící se muslimové v římské mešitě. | Foto: Reuters

Řím - Liga Severu, která je součástí vládní koalice premiéra Silvia Berlusconiho, chce v Itálii silně omezit, ne-li přímo zakázat stavbu nových mešit.

Pravicová strana, která má v programu zastavení přílivu imigrantů do země, se obává "islamizace" katolické Itálie.

Autorka návrhu a poslankyně parlamentu Andrea Gibelliová tvrdí, že v Itálii stále přibývá příliš mnoho mešit.

"Dá se hovořit o muslimské kolonizaci naší kultury," uvedla poslankyně. Premiér Berlusconi ani nikdo z jeho strany se k návrhu zatím nevyjádřili.

Foto: Reuters

Liga Severu je jednou ze tří vládních stran a obsadila například post ministra vnitra.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění třetina Italů nechce mít mešitu v blízkosti svého bydliště. Žádosti muslimů o stavbu mešity jsou v současné době blokovány v Miláně, Benátkách nebo Bologni.

Návrh Ligy Severu zakazuje stavbu mešit a minaretů blízko kostelů a požaduje, aby v místech plánovaných mešit měli lidé právo vyjádřit se ke stavbě v referendu.

Poslední podmínka by téměř jistě znamenala, že v Itálii nevzniknou žádné další mešity.

V Itálii žije přes milion muslimů, z toho většina v severní části země. Jejich zástupci tvrdí, že se chtějí rozumně dohodnout.

"Mešity mají stát v místech, kde žijí muslimové, kde neprovokují a nepředstavují problém," řekl agentuře Reuters Mario Scialoja, bývalý italský velvyslanec v Saúdské Arábii, který konvertoval k islámu.

Několik italských měst v posledních letech zakázalo muslimským ženám nosit na veřejnosti závoj, který zakrývá celý obličej. Oficiálně z bezpečnostních důvodů.

Nedávno se odehrál incident v muzeu v Benátkách, kde člen ostrahy trval na tom, aby muslimka se zahaleným obličejem opustila budovu.

Někteří politici jeho chování odsoudili, ale Liga Severu jej pochválila.

O zákazu minaretů debatuje i švýcarský parlament, výzvy ke zmrazení stavby nových mešit zaznívají také v sousedním Německu a Rakousku.

Ani v České republice se mešity nesetkaly v příznivým přijetím. Povolení ke stavbě svatostánku nedostali muslimové po protestech části místních obyvatel v Teplicích a mešita v Brně je bez minaretů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy