Italové zatkli kapitána lodě, jež se potopila u Libye

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2015 9:00
Na palubě bylo podle odhadů až 950 lidí. Přežil jen zlomek.
Jeden z přeživších. Tři desítky uprchlíků, kteří byli na palubě potopené lodě, dovezla do Itálie pobřežní stráž.
Jeden z přeživších. Tři desítky uprchlíků, kteří byli na palubě potopené lodě, dovezla do Itálie pobřežní stráž. | Foto: Reuters

Řím - Italská policie zadržela v pondělí večer kapitána lodi, při jejímž ztroskotání zahynulo o víkendu nedaleko libyjských břehů až 900 lidí.

S odvoláním na italskou prokuraturu o tom informovaly světové agentury.

Spolu s tuniským kapitánem skončil v rukách úřadů i syrský člen posádky, a to přímo na palubě záchranného člunu, který dovezl na Sicílii 27 přeživších tragédie.

Dvojice byla obviněna z napomáhání ilegální imigraci, kapitán kromě toho čelí obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti.

Oblast tragédie stále prohledávají záchranáři, kteří pátrají po možných přeživších.

Záchranná akce pokračuje

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky oznámil, že podle dosavadních zjištění bylo na palubě potopeného plavidla kolem 800 lidí.

Výpověď jednoho z přeživších ale naznačuje, že do Evropy lodí mířilo až 950 běženců.

Sobotní ztroskotání je tak jedním z nejtragičtějších podobných neštěstí ve Středomoří.

Jako novodobí otrokáři

Z Libye často odplouvají lodě s běženci do Evropy, neboť pašeráci využívají chaosu, který v zemi po pádu autoritářského režimu panuje.

Evropská unie se nyní chystá proti převáděčům důrazněji zasáhnout. Riskantní plavby si každoročně vyžádají stovky lidských životů.

"Čelíme organizované kriminální činnosti, která produkuje spousty peněz a která hlavně ničí mnoho životů," prohlásil italský premiér Matteo Renzi na pondělní tiskové konferenci.

Organizátory nelegálních převozů migrantů Renzi označil za "bezohledné lidi handlující s lidskými životy" a jejich počínání přirovnal k obchodování s otroky.

Italská policie v reakci na událost a několik dalších nehod a potíží lodí s migranty z posledních dnů provedla zátah na síť pašeráků lidí, organizujících cesty běženců z Afriky do Evropy, a v pondělí zadržela 24 členů gangu.

Situací se po tragickém víkendu začala zabývat i Evropská unie, která uvažuje o zintenzivnění kontrolních a záchranných operací, včetně potápění prázdných lodí, používaných převaděči k přepravě uprchlíků.

Ve čtvrtek se k problému sejde mimořádný unijní summit.

 

Právě se děje

Další zprávy