Běžence drželi pod zámkem. Když šla loď ke dnu, neměli šanci

Zahraničí Zahraničí
20. 4. 2015 13:20
Při víkendovém neštěstí ve Středozemním moři utonulo až 900 lidí. Pašeráci bránili lidem v záchraně holého života.
Itálie se v posledních dnech potýká s rekordním přílivem uprchlíků.
Itálie se v posledních dnech potýká s rekordním přílivem uprchlíků. | Foto: Reuters

Valletta - Měla to být cesta za lepším životem, ale změnila se v tragédii, k jaké ve Středomoří nedošlo několik desetiletí.

V noci na neděli ve vlnách Středozemního moře zemřelo po ztroskotání přeplněné pašerácké rybářské lodi až 900 lidí.

Před smrtí si uprchlíci zřejmě prožili hotové peklo. Tři stovky pasažérů podle přeživšího svědka trávily cestu zamčení ve stísněném prostoru podpalubí - bez možnosti ho opustit.

Nepustili je ven

"Pašeráci zamkli dveře a bránili, aby vyšli ven," vzpomínal muž původem z Bangladéše.

Podle italské pobřežní stráže se v neděli podařilo zachránit jen 28 lidí. Loď, která přeživší převáží, by ještě během pondělí měla podle agentury Reuters dorazit ke břehům Sicílie.

Maltský premiér Joseph Muscat nicméně hovořil o asi 50 zachráněných.

S dvaatřicetiletým uprchlíkem z Bangladéše, který byl vrtulníkem převezen do nemocnice na Sicílii, mluvili italští prokurátoři. Jeho svědectví je jedno z mála dostupných a dosud ho nebylo možné ověřit.

Na 20 metrů dlouhé lodi bylo podle muže asi 950 lidí, včetně 200 žen a 50 dětí. Představitelé OSN a pobřežní stráž podle serveru The Guardian uvedli, že přeživší většinou mluvili asi o 700 pasažérech.

Národnosti běženců nebyly zveřejněny.

Šťastný konec měli na dosah

Pašerácká loď se podle všeho potopila ve chvíli, když už uprchlíci měli šťastný konec své pouti skoro na dosah.

K jejich plavidlu se blížila portugalská obchodní loď King Jacob a oni se snažili upoutat její pozornost. Nahrnuli se k jedné straně a jejich loď se kvůli tomu převrátila, píše BBC.

To potvrzuje i jeden z uprchlíků, kterého citovala mluvčí OSN Carlotta Samiová. Když se loď potopila, "lidé skončili ve vodě a loď byla nad nimi".

Podle mluvčího Mezinárodní organizace pro migraci Joela Millmana stále existuje naděje na záchranu dalších lidí. "Vody Středozemního moře nyní nejsou tak chladné, úřady proto doufají, že najdou další přeživší," uvedl Millman.

Těl se podařilo vylovit jen zlomek

Těl obětí se v neděli před setměním podařilo z moře vylovit jen zlomek. Loď italské hlídky, která veze na Sicílii přeživší, v pondělí na Maltě vysadila rakve s těly 24 obětí, které by měly být na ostrově pohřbeny.

Malý počet zachráněných by podle agentury AP mohl vysvětlit fakt, že stovky lidí byly uzavřeny v nákladovém prostoru lodi. Pokud se informace potvrdí.

Generál Antonino Iraso z italské pohraniční policie naznačil, že konečný počet obětí možná nebude nikdy znám. Moře na místě nehody je podle něj pro potápěče příliš hluboké.

K neštěstí došlo asi 27 kilometrů od libyjského pobřeží a 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa.

 

Právě se děje

Další zprávy