Počet obětí vzrostl, zabití Němci cestovali po třech zemích. Útok v Istanbulu v 10 bodech

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 13. 1. 2016 12:27
Turecké tajné služby dvakrát varovaly policii, že by mohlo dojít k útoku Islámského státu na turisty, diplomatická zastoupení nebo pobočky NATO či mezinárodních organizací v Turecku. Den po útoku to napsal deník Hürriyet. Při atentátu v srdci Istanbulu zemřelo v úterý devět Němců, Nor a Peruánec.
Policista před sídlem guvernéra v Sultanahmetu v Istanbulu
Policista před sídlem guvernéra v Sultanahmetu v Istanbulu | Foto: Reuters

Istanbul – Sebevražedný útočník potřetí během půl roku vraždil v Turecku. Odpálil se v historickém centru Istanbulu, připravil o život nejméně jedenáct lidí.

V bodovém přehledu shrnujeme, co zatím o atentátu a jeho pozadí víme.

1) Z jedenácti mrtvých je devět Němců. Atentátník rovněž zabil jednoho Peruánce a podle posledních zpráv i jednoho Nora. Svědci uvádějí, že před Modrou mešitou postávaly skupinky průvodců s turisty. Útočník se u jedné skupiny odpálil deset minut před půl jedenáctou místního času.

Zraněných je patnáct, z toho dva v kritickém stavu. Většina z nich jsou rovněž Němci. Občané Česka mezi oběťmi nejsou.

2) Německé oběti byly na cestě po třech zemích. Podle berlínské cestovní kanceláře Lebenslust Touristik pocházely z různých částí Německa.

Skupina měla celkem 33 členů, někteří ale u Modré mešity v době útoků nebyli, protože měli individuální program. Z Istanbulu měli pokračovat do Dubaje a Abú Dhabí.

3) Turecké tajné služby MIT dvakrát varovaly policii, že by mohlo dojít k útoku Islámského státu v tureckých městech na turisty, diplomatická zastoupení nebo pobočky NATO či mezinárodních organizací. Poprvé v prosinci, podruhé 4. ledna. Píše to deník Hürriyet.

Ve druhém varování bylo jmenovitě uvedeno 19 lidí - devět žen a deset mužů -, kteří jsou z přípravy útoků podezřelí. Všichni přišli ze Sýrie.

Turecká policie zatkla jednoho muže, podezřelého z napojení na sebevražedného atentátníka. Zadržela také tři ruské občany kvůli kontaktům na IS. Zda - a jak - jejich zatčení souvisí s útokem v Istanbulu, není jasné.

4) "Vrah prošel kolem mě, pak se vyhodil do povětří," řekla televizi Haberturk německá turistka. Výbuch bylo slyšet několik kilometrů daleko, až do okrajových čtvrtí Istanbulu. "Slyšela jsem hlasitou ránu a podívala se nahoru, zda neprší, protože to vypadalo, jako když udeří hrom. Ale nebe bylo jasné," vypověděla turistka z Kuvajtu.

"Utíkala jsem a cestou viděla, jak kolem leží kusy lidských těl," řekla prodavačka z nedalekého obchodu se starožitnostmi.

Policie následně celou oblast navštěvovanou turisty v okolí Modré mešity a bývalého chrámu Hagia Sofia uzavřela. Obávala se dalšího výbuchu. Německé ministerstvo zahraničí varovalo, že v Turecku hrozí další útoky, a Němcům doporučilo, aby se v zemi vyhnuli místům, kde je hodně lidí.

5) Za útokem je Islámský stát, uvedli turecký prezident Recep Erdogan i premiér Ahmed Davutoglu.

6) Atentátníkem byl muž jménem Nabíl Fadlí, napsala turecká tisková agentura DHA s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních složek. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uvedl, že útočil 28letý syrský občan, který do země přicestoval nedávno.

7) Útočník nedávno přešel hranici ze Sýrie a nebyl na tureckém seznamu osob hledaných a sledovaných kvůli podezření z terorismu. Turecký premiér Ahmet Davutoglu uvedl, že šlo o "zahraničního bojovníka Islámského státu".

8) Útok v Istanbulu se odehrál jen den poté, co turecká vláda oznámila, že syrským uprchlíkům umožní v zemi legálně pracovat. V táborech či mimo ně žijí nyní v Turecku více než dva miliony Syřanů.

9) Turecko zažilo loni dva velké sebevražedné útoky. V obou případech sebevražední atentátníci udeřili na demonstracích levicových a kurdských aktivistů.

Dva sebevrazi se odpálili na demonstraci v Ankaře před vlakovým nádražím 10. října. Zemřelo 102 lidí. Útočník, později identifikovaný jako turecký Kurd, usmrtil 20. července v Surucu u syrské hranice 33 osob. Tentokrát byli poprvé terčem zahraniční turisté.

10) Pro Němce jde o nejhorší útok od dubna 2002, kdy devatenáct německých turistů zahynulo při výbuchu cisterny řízené atentátníkem na tuniském ostrově Džerba.

"Teroristé jsou nepřátelé všech svobodných lidí, nepřátelé veškeré lidskosti," řekla po útoku kancléřka Angela Merkelová.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier slíbil, že se atentátem nenechá zastrašit. "Terorismus nás Němce už mnoho let nezasáhl tak silně jako dnes (v úterý) v Istanbulu. Ale bylo nám už dlouho jasné, že rakovina terorismu se nevyhýbá nikomu a ohrožuje nás stejnou měrou v Turecku, v Evropě i jinde," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy