V Istanbulu útočil Islámský stát, řekl turecký premiér. Většina mrtvých jsou Němci

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 1. 2016 17:58
Istanbulským náměstím Sultanahmet otřásl dopoledne mohutný výbuch. Dosavadní informace hovoří o nejméně deseti mrtvých a 15 zraněných. Devět obětí jsou zřejmě Němci. K incidentu došlo v blízkosti Modré mešity, kterou hojně navštěvují turisté. Za výbuch zřejmě může sebevražedný atentátník. Podle tureckého premiéra domnělý útočník patří mezi ozbrojence Islámského státu. Vláda zakázala médiím o události informovat.
Policie po útocích v ulicích Istanbulu.
Policie po útocích v ulicích Istanbulu. | Foto: Reuters

Istanbul - Turistickým centrem Istanbulu otřásl v 10:20 místního času výbuch. K explozi, která byla slyšet i v sousedních čtvrtích, došlo v blízkosti hojně vyhledávané Modré mešity.

Na náměstí Sultanahmet se podle dostupných informací odpálil sebevražedný útočník. Zabil nejméně 10 lidí a zranil dalších 15. Turecký premiér Ahmet Davutoglu uvedl, že atentátník je "zahraničním členem teroristické organizace Islámský stát (IS)".

Útočník byl podle zatím nepotvrzených zpráv identifikován coby Nabil Fadli, Syřan narozený v Saúdské Arábii.

Turecká vláda krátce po incidentu zakázala médiím o události informovat. Zprávy podle jejího vysvětlení "přidávají na panice".

Většina obětí jsou cizinci

Podle tureckého premiéra jsou všechny oběti cizinci, mezi zraněnými ale mohou být i občané Turecka. Zda je pachatel zahrnutý v celkové bilanci obětí, není jasné. "Je tu mnoho zraněných a mnoho z nich jsou turisté. Policie prohledává náměstí pro případ, že by mohlo dojít k dalšímu výbuchu. Na scénu dorazil velký počet sanitek," hlásil krátce po explozi přímo z místa reportér televize CNN Türk Hakan Bronze.

Agentura AP s odvoláním na vládní zdroj tvrdí, že nejméně devět z obětí jsou Němci, ti jsou navíc i mezi zraněnými. Agentura Dogan krátce před polednem napsala, že kromě šesti Němců byli zraněni i Nor a Peruánec. Peruánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jeden Peruánec je také mezi mrtvými.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že v Istanbulu útočil pravděpodobně Syřan. Vicepremiér Numan Kurtulmus následně upřesnil, že policie útočníka identifikovala podle částí těla. Jde podle něj o Syřana narozeného v roce 1988.

Zprávy na Twitteru pak hovoří o muži narozeném v Saúdské Arábii. Odkazují se přitom na místní média.

Podle vicepremiéra útočník nebyl na seznamu lidí, které Turci sledují. Do Turecka očividně ze Sýrie přišel teprve nedávno.

Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou

"Bylo tam hodně turistů... naslouchali svému průvodci. Najednou se ozval obrovský výbuch," vylíčil okamžiky neštěstí 46letý taxikář Mehmet Atlas.

Český generální konzulát v Istanbulu zatím nemá údaje o tom, že by bombovým útokem byli postiženi čeští turisté.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je nyní v Istanbulu asi 200 Čechů, polovina z cestovních kanceláří. Mezi českými návštěvníky města jsou podle něj často lidé, kteří Istanbul využijí k přestupu na leteckých linkách do Asie. Cestovní kanceláře se nyní snaží své klienty kontaktovat.

"Tento nelidský a zbabělý čin je projevem terorismu v jeho nejsurovější podobě," uvedl v reakci na útok český premiér Bohuslav Sobotka.

"Teroristická linka"

Premiér Ahmet Davutoglu svolal krizové jednání s ministrem vnitra a šéfy bezpečnostních složek.

Policie zajišťuje oblast u místa výbuchu, k němuž došlo u Modré mešity na istanbulském náměstí Sultanahmet.
Policie zajišťuje oblast u místa výbuchu, k němuž došlo u Modré mešity na istanbulském náměstí Sultanahmet. | Foto: Reuters

Loni Turecko zažilo dva velké sebevražedné útoky. V obou případech sebevražední atentátníci udeřili na demonstracích levicových a kurdských aktivistů.

Dva sebevrazi se odpálili na demonstraci v Ankaře před vlakovým nádražím 10. října. Zemřelo 102 lidí. Útočník, později identifikovaný jako turecký Kurd, usmrtil 20. července v Surucu u syrské hranice 33 osob.

V posledních měsících turecká armáda bojuje na jihu země s Kurdy.

Jak připomíná agentura Reuters, separatistická Kurdská strana pracujících (PKK) se obvykle při bombových útocích vyhýbá místům, kde se pohybují civilisté.

Turecký policista na istanbulském náměstí Sultanahmet u Modré mešity, kde došlo k velké explozi.
Turecký policista na istanbulském náměstí Sultanahmet u Modré mešity, kde došlo k velké explozi. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy