Islandská sopka opět hrozí, okolí zasáhly otřesy

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2014 16:40
Sopku Bárdarbunga zasáhly otřesy o síle přes pět stupňů. Tamní úřady nicméně nezaznamenaly známky erupce vulkánu, snížily proto varování z nejvyššího červeného stupně na oranžový.
Jeden ze starších výbuchů sopky na Islandu  - vulkán Grímsvötn.
Jeden ze starších výbuchů sopky na Islandu - vulkán Grímsvötn. | Foto: ČTK

Reykjavík- Okolí islandské sopky Bárdarbunga v neděli zasáhlo dvojí zemětřesení, jedno o síle 5,3 a druhé 5,1 stupně.

Jde o dosud nejsilnější zaregistrované otřesy. Tamní úřady nezaznamenaly známky erupce vulkánu, snížily proto varování z nejvyššího červeného stupně na oranžový.

Island oznámil i zrušení bezletové zóny, kterou preventivně vyhlásil kolem místa hrozící erupce. Stále ale existuje možnost, že sopka v následujících dnech vybuchne, uvedla agentura AP.

Tisíce drobných otřesů

Nejvyšší stupeň varování před erupcí vyhlásila země v sobotu, kdy upozornila letecké společnosti, že lze případně očekávat silné znečištění ovzduší sopečným popelem.

Současný oranžový stupeň přitom značí "zvýšenou nebo rostoucí aktivitu se zvýšenou možností erupce".

Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Sopku pokrývá ledovec Vatnajökull. Seizmologové v okolí sopky zaznamenali za poslední týden tisíce drobných otřesů. Původně informovali rovněž o malé podledovcové erupci, tu ale později popřeli.

Seizmické údaje podle vulkanoložky Melissy Pfefferové naznačují, že magma rozpouští led pod příkrovem ledovce. Není prý ale jasné, zda nebo kdy kvůli erupci roztaje vrstva ledu, která je 100 až 400 metrů silná, a sopka do atmosféry vychrlí páru a popel. Jeden z největších evropských ledovců by ale také erupci mohl zadržet.

Úřady nechaly evakuovat turisty

Islandské úřady tento týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast ležící více než 200 kilometrů východně od hlavního města Reykjavíku není obydlená, je však oblíbená mezi turisty.

Bárdarbunga je součástí jiného systému než nechvalně známý menší vulkán Eyjafjallajökull. Jeho erupce v roce 2010 kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou.

 

Právě se děje

Další zprávy