Přišel Islámský stát o svého vůdce? Důkaz stále chybí

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2015 20:31
Spojené státy březnovou informaci o bombardování konvoje s Bagdádím nepotvrdily. Iráčané říkají, že je pravdivá. A řeší, kdo ho nahradil.
Členové Islámského státu v Sýrii.
Členové Islámského státu v Sýrii. | Foto: ČTK/ABACA/Balkis Press

Bagdád/Praha – Čím méně toho svět o vedení fanatického Islámského státu ví, tím více je jím fascinován. Alespoň to tak vypadá vzhledem k neustávajícím spekulacím médií a expertů o tom, zda původní šéf hnutí – Abú Bakr Bagdádí – zemřel, nebo je vážně zraněn.

Irácká vláda se domnívá, že v čele samozvaného chalífátu, který bojovníci Islámského státu vyhlásili loni v létě, stojí jiný muž. Další Iráčan, původní profesí fyzik Abú Alá Afrí.

Poradce premiéra Hišáma Hášimího řekl americkému časopisu Newsweek, že březnová informace o těžkém zranění Bagdádího při americkém bombardování konvoje nedaleko Mosulu je pravdivá.

Pentagon ji nepotvrdil, ani nevyvrátil. "O žádných změnách nemáme důkazy," řekl agentuře AFP mluvčí amerického ministra obrany Steve Warren.

O Afrím je známo ještě méně než o Bagdádím. Už na konci devadesátých let navštívil výcvikové tábory Al-Káidy v Afghánistánu a později působil ve vedení irácké odnože Al-Káidy. Ta později splynutím s jinými skupinami vytvořila Islámský stát.

Afrí nyní údajně žije v Mosulu.

Znalec Islámského státu (IS) a publicista z mediální skupiny Al-Rai Media Elijah Magnier ale s odvoláním na své kontakty v hnutí upozorňuje, že obávaná organizace nefunguje na principu jednoho vůdce.

Podle něj rozhoduje kolektivní vedení a na jeho členech závisí, kdo je vybrán jako "chalífa".

Hnutí Islámský stát zničilo v Mosulu desetinu památek, jde ale o ty nejvýznamnější islámské i křesťanské budovy, tvrdí archeolog Karel Nováček. S pomocí satelitních snímků se snaží škody napravit.
14:51
Hnutí Islámský stát zničilo v Mosulu desetinu památek, jde ale o ty nejvýznamnější islámské i křesťanské budovy, tvrdí archeolog Karel Nováček. S pomocí satelitních snímků se snaží škody napravit. | Video: Martin Veselovský

"Je tam vůdce, ale není to tak jako kdysi v Al-Káidě, kde Usáma bin Ládin jednoduše vybral Ajmána Zaváhrího jako svého zástupce," tvrdí Magnier.

Islámský stát utrpěl v posledních měsících dvě významné porážky. Irácká armáda a šíitské milice ho vytlačily z Tikrítu na severu Iráku a neuspěl při dobývání etnicky kurdského města Kobani na severu Sýrie.

Na druhé straně bojovníci hnutí nově ovládli strategicky významnou přehradu Sirsár západně od Bagdádu. Na internetu zveřejnili fotografie a videozáznamy, jak na přehradě vlají jejich černé vlajky.

Irácká vláda oznámila na začátku roku, že nejpozději v květnu zahájí ofenzívu na dobytí Mosulu. Největšího města v rukou Islámského státu. Zatím však tomu nic nenasvědčuje.

Základ ozbrojené síly Islámského státu tvoří bývalí iráčtí důstojníci a vojáci z éry prezidenta Saddáma Husajna. Po jeho svržení se zapojili do útoků proti americké vládě a mnozí z nich skončili v řadách IS.

Kyrgyzské bezpečnostní složky zveřejnily videozáznam ze zatčení několika mužů, kteří prováděli nábor bojovníků pro Islámský stát. Reportéři RFE/RL natočili exkluzivní rozhovor s jedním ze zatčených. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy