Planý poplach: Češi za IS nebojují, spletli si je s Čečenci

Domácí Domácí
20. 4. 2015 12:54
Informace, se kterou přišla eurokomisařka Věra Jourová, pochází z minulého října. Kurdové si spletli podobné názvy zemí - Czech Republic a Chechen Republic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - V řadách Islámského státu zatím žádný Čech nebojuje a ani nebojoval. Informace o českých vojácích, se kterou minulý týden přišla Věra Jourová, podle Lidových novin pochází z loňského října.

Podle deníku čeští diplomaté loni na podzim skutečně prověřovali informaci, že v Kurdistánu byli zadrženi dva Češi.

Z neklidné oblasti dorazila v říjnu k českému velvyslanci v Bagdádu Alexandru Langerovi netradiční depeše. Kurdové ho informovali o tom, že zajali na severu Iráku dva muže, kteří hovořili česky. Prý jim tam dokonce sehnali tlumočníka.

"Asi před půl rokem jsem získal informaci, že na straně Islámského státu bojovali dva Češi. A měl jsem to potvrzené od dvou na sobě nezávislých zdrojů. Bolela mě z toho hlava, protože jsem tehdy nemohl zjistit žádné bližší údaje," řekl listu Alexandr Langer.

Kurdové popletli názvy zemí

Z hororové zprávy se nicméně záhy vyklubala "jen" neznalost cizích zemí na straně Kurdů. "Nakonec se zjistilo, že si pletli Czech Republic a Chechen Republic (mezinárodní název pro Čečensko – pozn. red.). Spadl mi ze srdce veliký kámen," vzpomíná diplomat Langer.

Podle zavedených mezinárodních standardů v případě, že je v Iráku či v Sýrii zadržen zahraniční bojovník Islámského státu anebo se nalezne jeho tělo, tamní ministerstvo zahraničních věcí vyrozumí ambasádu státu, z něhož radikál pochází.

Zpráva o českých bojovnících v Islámském státu se rozšířila minulý týden po výroku Věry Jourové v Českém rozhlasu.

Obratem ji ale dementoval jak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, tak i ministr vnitra Milan Chovanec.

Jourová se prý odkazovala na informace, které jí poskytli její spolupracovníci. Po dementi oficiálních míst uvedla, že je dobře, že se informace nepotvrdily.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy