Kobani/Londýn - Ozbrojenci radikální organizace Islámský stát se vrátili do strategicky důležitého syrského města Kobani, které leží u hranic s Tureckem.
S odvoláním na syrskou exilovou opozici to napsala britská BBC.
Podle informací serveru během střetu radikálů s kurdskými jednotkami zemřelo až 30 lidí, další dvě desítky civilistů pak islamisté měli zavraždit ve vesnici Brach Bútán, která leží jižně od Kobani.
"Islamisté se snaží pozvednout morálku svých spolubojovníků a podporovatelů. Snaží se ukázat svoji sílu a taky schopnost zaútočit téměř kdekoliv," cituje The Guardian mluvčího kurdských Lidových obranných jednotek (YPG).
Všichni obyvatelé Kobani uprchli
Útok na Kobani měli radikálové spustit odpálením bomby v autě. Následně jich desítky zaútočily na město z několika stran. Někteří se dokonce údajně převlékli do kurdských uniforem.
Nové intenzivní boje o město, které se loni stalo symbolem kurdského odporu vůči islámským radikálům, si už podle dostupných informací vyžádaly mnoho obětí.
Reportér kurdské tiskové agentury Rudaw hlásí přímo z Kobani, že viděl zraněnou ženu, které islamisté přímo doma povraždili celou rodinu.
Boje o převážně kurdské město na syrsko-turecké hranici vyhnaly z domovů takřka všech 200 000 obyvatel.
Právě osvobození Kobani po tuhých čtyřměsíčních bojích předznamenalo obrat. Kurdové ze vzduchu podporovaní koalicí vedenou Spojenými státy se po zejména psychologicky důležitém vítězství rozhoupali k masivní protiofenzívě a začali Islámský stát porážet.
Islamisté útočí i na Hasaku
Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) hlásí, že Islámský stát ve čtvrtek zaútočil i na dvě oblasti poblíž města Hasaka na severovýchodě Sýrie, asi 270 kilometrů východně od Kobani.
Hasaka se největší město na severovýchodě Sýrie, kde žije okolo půlmilionu obyvatel. Pouliční boje tam vyhnaly z domovů už tisíce lidí.
Zpráva o návratu teroristů do Kobani přišla den poté, co Kurdové oznámili, že osvobodili město Ajn Ísá. To bylo poslední větší obydlenou oblastí severně od syrské Rakky - hlavního města Islámského státu, které radikálové ovládali.
Jedná se o první významnější protiútoky po sérii porážek, které džihádisté utrpěli především v boji s kurdskými ozbrojenci.
Schyluje se k boji o Rakku?
Zpravodajský server CNN ale zároveň píše, že se Islámský stát i přes současné útoky připravuje na obranu Rakky.
Radikálové údajně kopou zákopy a povolávají posily, píše americká televize s odvoláním na kurdské zvědy a syrské aktivisty.
Šéf syrské Observatoře pro lidská práva Rami Abdulrahman ve středu řekl CNN, že Islámský stát přesunul z východu Sýrie do Rakky okolo stovky vojenských vozidel napěchovaných zbraněmi, municí a bojovníky.
Syrští rebelové mezitím u města Dará na jihu země pokračují v bojích s vládními jednotkami prezidenta Bašára Asada. Armáda podle BBC na prvotní útok odpověděla leteckými údery.