Islámský stát srovnává se zemí i mešity, dokumentují Češi

Martin Novák Martin Novák
20. 3. 2015 13:50
Z šestatřiceti cenných památek v Mosulu je devětadvacet muslimských, říká Miroslav Melčák z Orientálního ústavu.
Satelitní fotografie mešity Nábí Júnuse v Mosulu.
Satelitní fotografie mešity Nábí Júnuse v Mosulu. | Foto: Orientální ústav AV ČR

Praha - Rozmach hnutí Islámský stát v Iráku a Sýrii je zkázou pro historické památky. Starověké, křesťanské, a ano, dokonce i islámské.

Čeští vědci z Orientálního ústavu v Praze se pustili do unikátního projektu.

S pomocí svých kontaktů přímo v Iráku, s využitím satelitních fotografií a uspořádáním dosud roztříštěných informací ve světových archivech a knihovnách detailně dokumentují likvidaci cenných staveb v Mosulu, největším městě, které fanatici z Islámského státu kontrolují.

Sateltní fotografie z centra Mosulu.
Sateltní fotografie z centra Mosulu. | Foto: orientální ústav AV ČR

Český tým zkoumá satelitní snímky a vyhodnocuje, co přesně džihádisté zničili. V rámci projektu Ohrožená architektura města Mosulu.

"Porovnáváním starých a nových snímků i starých map a plánů staveb víme o tom, že Islámský stát úplně nebo částečně zničil šestatřicet historických objektů v Mosulu. Z toho je devětadvacet islámských objektů. Mešit, hrobek a madras (islámských škol  - pozn. red.). Dále pět kostelů a klášterů, starý osmanský palác a stará nemocnice. Zničené jsou dva hřbitovy, dalších sedm kostelů evidujeme jako vypálených a vyrabovaných," říká jeden z členů týmu, arabista a historik Miroslav Melčák.

Za obzvláště závažné považuje zánik mešity Nabí Júnuse (proroka Jonáše). Na jejím místě původně stával starověký asyrský chrám.

GRAFIKA

Čeští vědci získávají podněty o tom, co bylo zničeno, kromě jiného i z facebookových nebo twitterových účtů mosulské komunity. Lidí, kteří pocházejí z Mosulu a odešli.

Vyměňují si informace s iráckým ministerstvem kultury v Bagdádu a s historičkou z Mosulu, která před Islámským státem uprchla do iráckého Kurdistánu.

Přetavení kulturní krajiny

Ideologie Islámského státu odmítá mešity s hrobkami jako porušení islámu a striktního monoteismu. Stejně tak považuje šíitské muslimy za odpadlíky, a proto likviduje i šíitské svatostánky.

"Jejich cílem je přetavení kulturní krajiny a smazání odlišných historických tradic z myslí lidí. Ničeny jsou i muslimské památky. Snaží se vytvořit prostředí, které bude v souladu s jejich interpretací víry, aby další generace přistoupily na jejich interpretaci," říká ředitel Orientálního ústavu a specialista na islamismus Ondřej Beránek.

Ničení podle všeho ještě není u konce. "Máme zprávy o tom, že některé památky jsou podminované. Ve správnou chvíli nálože odpálí. I mosulské mosty prý odpálí a podminovaná je i mosulská univerzita. K velkým škodám zřejmě ještě dojde," předvídá Miroslav Melčák.

Satelitní snímky analyzuje letecká archeoložka Lenka Starková. "Získáváme snímky s odstupem dvou až tří měsíců od jejich pořízení. Jeden snímek obvykle zabírá pětadvacet kilometrů čtverečních, rozlišení je na půl metru."

Je to jediná možnost, jak se mohou vědci do Mosulu podívat. Návštěva nyní samozřejmě nepřipadá v úvahu a sotva bude možná v blízké budoucnosti.

Porovnávat situaci před dobytím měst islámským státem 10. června a nyní je přitom obtížné, protože Mosul není archeology a vědci příliš dobře a podrobně zpracován. Základem stále zůstává popis památek a starého města, který vypracoval německý archeolog Ernst Herzfeld v letech 1907 a 1908.

Ještě není konec

Řada památek a historických cenností je ale už ztracená nenávratně. "Víme o tom, že v mosulské knihovně spálili mnoho osmanských rukopisů. Na druhé straně na pickupech někteří lidé převáželi, co se převést dalo, do Mosulu a Bagdádu. Těsně před příchodem Islámského státu do Mosulu nebo i tajně později," říká Miroslav Melčák.

Irácká vláda oznámila, že se během letošního jara chystá Mosul dobýt zpět. Už začala ofenzíva proti Tikrítu, ale po dvou týdnech bojů vojáci kontrolují jen část města. Centrum dál drží Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy