Berlín – Trvalo to čtyřiadvacet hodin, než se k vraždě dvanácti lidí na berlínském vánočním trhu přihlásil Islámský stát.
Řidiče nákladního vozu, který vjel do davu na náměstí Breitscheidplatz, označil za svého vojáka. V prohlášení ale islamisté žádné jméno neuvedli.
Policie nyní pátrá po Tunisanovi Anisi Amrim, jehož s masakrem v německé metropoli spojují dokumenty nalezené na místě v kabině auta. Zároveň dotyčný muž zřejmě měl spojení s radikálním islamistickým kazatelem Abú Waalou, zatčeným v listopadu v Německu kvůli verbování bojovníků pro IS.
Zatím není jasné, zda byl útočníkem islamista. Slova německých policistů a politiků ale tuto stopu naznačují.
Stejně tak je brzy na závěry, zda skutečný pachatel dostal pokyn k vraždě přímo od vedení IS nebo zda jednal sám, zřejmě inspirovaný džihádistickou ideologií.
Mluvčí Islámského státu Abú Muhammad Adnání v minulosti vyzval všechny sympatizanty, aby útočili – aniž by čekali na pokyn – kdekoliv a kdykoliv se k tomu naskytne příležitost. Cílem přitom podle něj mohou být i jedinci.
Adnání byl mezitím letos v srpnu zabit při jednom z amerických náletů.
Islamisté přicházejí o území
Islámský stát v posledních měsících utrpěl v Iráku a Sýrii několik porážek a ztrácí území. Čelí ofenzívě irácké armády a Kurdů v Mosulu, letouny Američany vedení koalice bombardují jeho bojovníky.
Hněv a potřeba pomstít se tak budou stoupat. Ruského velvyslance v Turecku Jurije Karlova zastřelil turecký policista. Předtím, než byl sám zabit, stihl ještě říci svůj motiv: mstil se za zabíjení v Aleppu.
Podle Břetislava Turečka z Centra blízkovýchodních studií na Metropolitní univerzitě v Praze se může opakovat historie z Afghánistánu.
"Když USA a jejich spojenci před patnácti lety svrhli v Afghánistánu tamní vládu Tálibánu, zlikvidovali v zemi i mnoho bojovníků a teroristů ze skupin, jako byla al-Káida. Stovky a možná i tisíce dalších ozbrojenců z těchto organizací se ale rozptýlily do okolních, bezpečnějších zemí. Zejména do Pákistánu, ale i do arabského světa. Není tedy důvod myslet si, že se tento scénář nyní nezopakuje," řekl Tureček Aktuálně.cz.
Pro Evropu je to podle něj varovné zejména kvůli k tomu, že z evropského kontinentu pocházejí stovky bojovníků IS. "Pokud západní armády zabíjejí bojovníky a civilní obyvatele Islámského státu, v očích stoupenců IS je zcela legitimní zabíjet obyvatele západních států," doplnil Tureček.
Izraelský analytik Ely Karmon z Institutu pro boj proti terorismu řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že dříve či později se IS ve větší míře přikloní k provádění atentátů daleko za hranicemi Iráku a Sýrie.
"Když padnou města jako Rakka nebo Mosul, útoky na nepřátele ve světě se stanou jednou z hlavních alternativ Islámského státu. Většina jeho sebevražedných bojovníků pochází ze zahraničí. Ti, kteří se vrátí z Iráku nebo Sýrie domů, budou mít motivaci a dovednosti atentáty provést. Budou hledat nová místa, kde být aktivní," soudí Karmon.
Německu se velký útok dosud vyhýbal
Německu se až do pondělí útoky s velkým počtem obětí, jako byly ty v Belgii, Francii nebo v roce 2005 ve Velké Británii, vyhýbaly.
S džihádistickým motivem ale pracují policisté při vyšetřování vraždy v Hamburku, která se stala v polovině října. Neznámý útočník ubodal na břehu řeky Alster šestnáctiletého chlapce a dívku, která šla s ním, srazil do řeky.
Stejně tak se IS přihlásil v září ke střelbě na policisty v Kodani. Drogový dealer vyzbrojený pistolí zranil tři lidi.
Při teroristických útocích v Paříži a Bruselu vyšel najevo při pátrání po minulosti útočníků jeden jev: mnozí z nich byli policii dříve známí jako zloději nebo obchodníci s drogami.
V říjnu německá policie zadržela v Lipsku Syřana Džábira Bakra, který přišel do země jako žadatel o azyl. Vyšetřovatelé u něj našli detailní plány útoku na letiště v Berlíně i peníze na provedení akce. Podle policie nešlo o osamělého vlka, byl v kontaktu s lidmi z Islámského státu v Sýrii a Iráku.
Útokem na vánoční trh teroristé naplnili hrozbu, která se vznášela nad Evropou téměř dvě desetiletí.
V roce 2000 francouzské a německé zpravodajské služby odvrátily plánovanou akci, při níž chtěli muži – tehdy napojení na al-Káidu Usámy bin Ládina – s použitím chemikálií a tlakových hrnců zaútočit na vánočním trhu před štrasburskou katedrálou.
Starosta Štrasburku Roland Ries měsíc před Vánoci dementoval zprávy mnoha médií, že policie zatkla skupinu, která letos plánovala masakr na stejném místě.