Bojoval až do poslední chvíle. Poláci vzdávají hold zavražděnému řidiči z Berlína

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 21. 12. 2016 11:23
Nové detaily o smrti polského řidiče, jehož nákladním vozem zatím neznámý útočník v pondělí večer v Berlíně zavraždil nejméně tucet lidí, vyvolaly v Polsku velké pozdvižení. Podle německého deníku Bild bojoval Lukasz U. s únoscem svého vozu a pachatelem masakru až do poslední chvíle. Podle nejčtenějšího německého deníku je navíc možné, že Polák těsně před smrtí stihl strhnout volant, a při nájezdu auta do davu na vánočním trhu tak zabránil více obětem. Německá policie to ale zatím nepotvrdila.
Foto: Reuters

Berlín – Zatím dvanáct mrtvých má na svědomí pachatel pondělního útoku na náměstí Breitscheidplatz v západní části Berlína.

Pravděpodobnou první obětí přitom byl podle deníku Bild polský řidič Lukasz U., jehož kamion pachatel k večernímu masakru na vánočních trzích použil.

Server s odkazem na výsledky pitvy uvádí, že Polák s doposud neznámým pachatelem nejspíš svedl v kabině auta tvrdý souboj. Ten podle Bildu pokračoval až do poslední chvíle, kdy vůz najel do davu u Pamětního kostela císaře Viléma v centru německé metropole. Policie ale tuto verzi událostí zatím nepotvrdila. 

Chtěl už jet domů 

37letý polský řidič zaparkoval v pondělí v sedm hodin ráno se svým těžkým černým kamionem Scania na berlínské ulici Friedrich-Krauze-Ufer v centru města. Měl tam vykládat náklad kovových konstrukcí, které přivezl z Itálie. Vykládka se ale zdržela, proto se s majitelem kamionu i celé polské přepravní firmy - a zároveň svým bratrancem - Arielem Źurawskim domluvil, že zaparkuje a vyčká na další pokyny.

Řidič byl netrpělivý a po dlouhé cestě z Itálie se chtěl co nejdříve vrátit domů za rodinou. Proto se i během dopoledne s Źurawskim dohadoval, zda by nebylo možné vyložení těžkého nákladu uspíšit. "Chodil tam (do berlínské firmy, která měla zboží přijmout – pozn. red.) a ptal se, zda není možné odebraní nákladu uspíšit. Měl to už jen 150 kilometrů domů. Měli to vyložit a k celé tragédii by vůbec nedošlo," řekl majitel firmy polským médiím.

Foto: Fakt.pl

Kolem druhé hodiny odpoledne pak polský řidič odešel do nedalekého tureckého baru sníst kebab. Tam jeho tvář naposledy zachytila průmyslová kamera. Po telefonu s ním jako poslední mluvila jeho manželka, podle Źurawského to bylo kolem 15:00 hodin. Žena nemohla hovořit dlouho, protože byla v práci. Když se pak svému manželovi pokusila dovolat o hodinu později, telefon už nikdo nezvedal. 

Přepadení 

Podle majitele firmy byl řidič kamionu mezi 15:00 až 15:45 pravděpodobně přepaden. "Je naprosto jasné, že se bránil. Tvář měl celou opuchlou a zakrvavenou," říká Žurawski s odkazem na fotografie, které mu v úterý předložila k identifikaci německá policie.

Co přesně se dělo v kabině přepadeného vozu, zůstává zatím nejasné. Německá policie tvrdí, že kromě škrábanců a stop fyzického souboje našla na mrtvém těle Poláka i následky střelby. Lukasz U. byl podle kolegů z firmy zavalitý a vážil kolem 100 kilogramů. Souboj s únoscem proto mohl být dlouhý a pachatel proti němu nakonec musel použít i zbraň. Zda řidiče zastřelil odpoledne nebo až večer při samotném útoku není jasné.

Záznamy systému GPS, které později firma zveřejnila, každopádně ukazují, že pachatel se ukořistěný kamion nejdřív učil ovládat. Opakovaně ho startoval, pak motor vypínal a znovu startoval. 

Velký černý nákladní vůz vážící i s těžkým kovovým nákladem kolem 40 tun mohl budit na ulicích v centru Berlína pozornost. Pachatel navíc potřeboval volnější prostor na silnici, aby mohl při atentátu kamion rozjet dostatečnou rychlostí.

Souboj ještě při útoku? 

Z parkoviště na berlínské ulici Friedrich-Krauze-Ufer v centru města vyrazil podle záznamů systému GPS nákladní vůz v 19:40 hodin. Pravděpodobně s mrtvým nebo těžce zraněným polským řidičem v kabině.

Německý deník Bild s odkazem na výsledky pitvy tvrdí, že Lukasz U. byl v tu dobu stále naživu. Pachatel ujel s kamionem centrem Berlína zhruba deset kilometrů a pak ho v rychlosti přibližně 65 km za hodinu nasměroval přímo do návštěvníků vánočního trhu na náměstí Breitscheidplatz.

Podle informací nejčtenějšího německého deníku pachatel polského řidiče patrně zastřelil až poté, co se kamion na své vražedné trase vánočním trhem po cca 60–80 metrech definitivně zastavil. Výstřel do zakrvaveného těla mohl podle Bildu přijít poté, co se mu řidič snažil ve vražedné misi zabránit a zkoušel strhnout volant mimo trh. Kamion totiž neprojel trhem přímo, ale skončil na silnici vedoucí po jeho okraji. Němečtí policisté ale tento scénář, popisovaný deníkem, zatím nepotvrdili.

Pro Poláky zůstává každopádně Lukasz U. hrdinou. "Měl u nás přezdívku Inspektor. Byl to dobrý člověk a pečlivý řidič. Vždycky se držel předpisů," prohlásil majitel firmy zavražděného řidiče. Po zavražděném řidiči zůstala manželka a 17letý syn.

Myslím, že se to stane znovu, ale nesmíme být vystrašení, říká jeden z obyvatelů Berlína v rozhovoru s Filipem Horkým. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy