Islámský stát měl tři roky pod nosem materiál k výrobě špinavé radioaktivní bomby. Proč ho nepoužil?

Martin Novák Martin Novák
26. 7. 2017 9:44
Teroristická organizace Islámský stát použila během bojů v Iráku opakovaně chemickou zbraň chlorin. Iráčtí vojáci teď přišli na to, že měla v Mosulu blízko dokonce i k výrobě tzv. špinavé bomby s radioaktivním materiálem. Materiál nepoužila, protože o něm podle amerického listu Washington Post pravděpodobně nevěděla. Nebo se bála bezpečnostních rizik.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bagdád/Washington - Ve dvou nenápadných kontejnerech přečkala v budově patřící univerzitě v severoiráckém Mosulu tříletou vládu Islámského státu potenciálně ničivá radioaktivní zbraň. 

Šlo o zásoby vysoce radioaktivního izotopu kobalt-60.

Z něj by šlo vyrobit takzvanou špinavou bombu, tedy kombinaci radioaktivního materiálu s klasickou výbušninou.

O tom, že kobalt-60 v již nepoužívaných lékařských přístrojích je, věděly americká a irácká vláda. Informaci získal i americký deník Washington Post, ale odložil její zveřejnění až do chvíle, kdy bude teroristická síť Islámský stát z Mosulu vytlačena.

Kontejnery byly netknuté 

Tvrdí to americký novinář Joby Warrick, který loni vydal knihu "Vzestup Islámského státu" o událostech, které předcházely úspěšnému tažení IS v Iráku a Sýrii v roce 2014.

Když iráčtí vojáci po téměř třech letech přišli do zmíněné budovy v Mosulu, aby zkontrolovali kontejnery, zjistili, že jsou netknuté.

"Buď džihádisté o úkrytu nebezpečného materiálu nevěděli. Nebo se báli, že nedokážou kobalt-60 využít, aniž by se sami vystavili radiaci," píše Washington Post s odvoláním na jaderné experty a představitele americké vlády.

Materiál pocházel ze dvou zařízení na léčbu nádorových onemocnění, ale obě byla mimo provoz už několik let.

Přestože tzv. špinavou bombu zatím nikdo nesestrojil a nepoužil, jde o noční můru bezpečnostních sil a zpravodajských služeb po celém světě.

Mohla by totiž zamořit ve městech rozsáhlé plochy a způsobit velkou paniku.

Islámský stát nasadil v několika případech v Iráku a Sýrii proti svým protivníkům chemickou zbraň, konkrétně chlor. Dělo se tak hlavně v Mosulu proti postupujícím vládním jednotkám, ve větší míře také proti iráckým Kurdům bojujícím v lednu 2015 východně od tohoto severoiráckého města.

Přestože na propagačních videích mluvili příslušníci IS i o tzv. špinavé bombě, neexistuje zatím důkaz, že by na ní reálně pracovali.

Podezření trvá

Spojené státy v roce 2002 zadržely na letišti v Chicagu člena teroristické sítě al-Káida Josého Padillu kvůli podezření, že měl za úkol sestavit a odpálit v USA tzv. špinavou bombu.

Islámský stát se pokoušel na severu Iráku prosadit svoji ideologii taky ve školách. Krátce po odchodu radikálů v nich natáčeli reportéři Aktuálně.tv.
2:01
Islámský stát se pokoušel na severu Iráku prosadit svoji ideologii taky ve školách. Krátce po odchodu radikálů v nich natáčeli reportéři Aktuálně.tv. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal

Přestože byl Padilla později odsouzen k jednadvaceti letům vězení za napomáhání terorismu, obvinění ohledně špinavé bomby obžaloba neprokázala.

Blízko k provedení útoku, jehož následky by byly srovnatelné se špinavou bombou, měla organizace islamistického teroristy Abú Músaby Zarkávího v roce 2004.

V jordánském hlavním městě Ammánu sestavovali příslušníci Zarkávího buňky sebevražedné nákladní vozy s velkými náložemi a s kyselinou sírovou. Měly vybuchnout před sídlem tamní kontrarozvědky.

Ta ale záměry teroristů několik dní před činem odhalila a vozy s výbušninami zneškodnila.

Ze Zarkávího organizace později vznikl současný Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy