V USA vyklidili přístav kvůli podezření, že je na jedné lodi špinavá bomba. Výbušninu ale nenašli

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2017 10:16
Přístav v Charlestonu v USA byl na čas vyklizen. Pobřežní stráž měla podezření, že na jedné z lodí může být takzvaná špinavá bomba, tedy nálož obsahující radioaktivní materiál. Po prohledání lodi ale úřady bombu nenašly. Přístav je nyní otevřen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americké bezpečnostní úřady ve čtvrtek evakuovaly přístav v jihokarolínském Charlestonu kvůli podezření, že na palubě lodi Maersk Memphis může být takzvaná špinavá bomba. Tedy nálož obsahující radioaktivní materiál.

Přístav ale po několika hodinách opět otevřely, výbušninu na lodi nenašly. Šlo tak o falešný poplach. Člověka, který bombu nahlásil, už policie zadržela.

Rejdařská společnost Maersk Line nechala ihned po varování pobřežní stráže loď vyklidit.

"Plavidlo bylo okamžitě evakuováno, posádka je v bezpečí a na pevnině," uvedla společnost v prohlášení.

Pobřežní stráž v tiskovém prohlášení sdělila, že na možnou hrozbu byla upozorněna ve středu ve 20:00 místního času (čtvrtek 02:00 SELČ), což bylo podle portálu vesselfinder.com zhruba dvě hodiny před očekávaným připlutím lodi.

Kontejnerová nákladní loď Maersk Memphis připlula do Charlestonu z amerického přístavu v Newarku, předtím podle webu Maersk Line kotvila mimo jiné v ománském přístavním městě Salála.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy