Otec německé středoškolačky plakal, dcera přežila rok u Islámského státu. Zmizely tam stovky Němců

Martin Novák Martin Novák
24. 7. 2017 14:33
Vracejí se domů, zemřeli, nebo jsou v iráckém zajetí? Německé úřady teď zjišťují, co se stalo s téměř tisícovkou jejich občanů, které zlákala do svých řad teroristická síť Islámský stát. Mladou Němku ze Saska, která loni konvertovala k islámu a k cestě do Iráku ji přemluvili džihádisté na internetu, přežila ofenzivu irácké armády a amerického letectva v Mosulu. Teď se chce vrátit domů do Německa.
Irácký voják obhlíží jeden z domů v Mosulu.
Irácký voják obhlíží jeden z domů v Mosulu. | Foto: Reuters

Berlín/Bagdád - Otec šestnáctileté Němky Lindy Wenzelové se o víkendu dozvěděl po víc než roce první zprávy o své dceři. Řekli mu je kolegové, kteří s ním pracují na opravách dálnice A9 mezi Berlínem a Mnichovem.

Linda zmizela loni na začátku července, z Turecka přešla do Sýrie. Rodiče tušili, že se pravděpodobně přidala k Islámskému státu. Teď jim to potvrdila irácká armáda.

Dívku našli vojáci ukrytou v sutinách severoiráckého Mosulu víc než týden po oficiálním vyhlášení porážky Islámského státu v této oblasti.

"Úplně jsem se nervově zhroutil z toho, že Linda žije. Kolegové mi zrovna volali, když jsem jel autem na dálnici. Zastavil jsem na odpočívadle a plakal," řekl německému deníku Bild Rainer Wenzel.

Šestnáctiletou Němku odvezli Iráčané z Mosulu do iráckého hlavního města Bagdádu, kde je ve vazbě. Německo teď usiluje o její vydání. Hrozí jí ale soud, protože se dobrovolně přidala k teroristické organizaci.

Chci domů, všeho lituji

Reportérovi německého listu Süddeutsche Zeitung Linda v Bagdádu řekla, že chce domů ke své rodině a že lituje rozhodnutí připojit se k Islámskému státu. Má zranění na stehně a na koleni.

"Chci pryč z války, od tolika zbraní, od toho všeho hluku," uvedla dívka, která do loňského roku žila životem "normální teenagerky" v saském městečku Pulsnitz nedaleko Budyšína.

Přes internet se seznámila s islamisty, koupila si korán a loni na začátku léta začala dodržovat muslimský postní měsíc ramadán.

Matce řekla, že drží novou dietu.

Na její kreditní kartu si nakonec koupila letenku z Frankfurtu do tureckého Istanbulu. Z Německa odletěla 1.července 2016. Po přistání v Istanbulu zamířila autobusem na turecko-syrský hraniční přechod Báb al-Hawa.

Matka objevila dívčinu konverzaci s džihádisty až dodatečně z jejího tabletu.

Po boku manžela

Co všechno dívka v rukou Islámského státu zažila, není zatím jasné.

Po dobytí Mosulu každopádně Lindu našli iráčtí vojáci vedle mrtvoly čečenského bojovníka, jejího manžela.

Kromě ní je v Iráku ve vazbě ještě další Němka, která se taky přidala k iráckým džihádistům, potvrdilo v pondělí německé ministerstvo zahraničí.

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (kontrarozvědka) odhaduje, že od roku 2013 odešlo do Islámského státu přes 930 Němců. Z toho 78 procent mužů a 22 procent žen.

Pěti procentům z nich nebylo ještě osmnáct let, nejmladšímu padlému bojovníkovi IS s německým pasem bylo šestnáct.

Ne všichni konvertité jako středoškolačka ze Saska ale přežili. Mario S. odjel do Sýrie v roce 2013 z Leverkusenu v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Kontakt s matkou udržoval až do loňského roku. Pak se odmlčel.

Islámský stát poté zveřejnil zprávu, že Němec byl popraven jako špion.

Bývalý německý rapový zpěvák Christian Cuspert alias Desso Dogg z Berlína zase pravděpodobně zahynul v syrské Rakce při americkém náletu na konci roku 2015.

Ministerstvo obrany USA ale jeho smrt nepotvrdilo.

Nejasný je taky osud Christiana Emdeho alias Abú Katady. Ten byl v Německu patrně nejznámějším džihádistou domácího původu. Třiatřicetiletého rodáka ze Solingenu v Porúří proslavil rozhovorem německý novinář a právník Jürgen Todenhöfer.

Emde mu v rozhovoru řekl, že Islámský stát chce dobýt Evropu a zabít všechny, kdo se budou stavět na odpor islámu.  

Novinář se s Emdem setkal v Mosulu před dvěma lety. Todenhöfer dostal jako jediný západní žurnalista povolení cestovat na území pod kontrolou IS.

Jakékoliv nové informace o německém džihádistovi ale od té doby chybí.  

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 36 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy