Otec německé středoškolačky plakal, dcera přežila rok u Islámského státu. Zmizely tam stovky Němců

Martin Novák Martin Novák
24. 7. 2017 14:33
Vracejí se domů, zemřeli, nebo jsou v iráckém zajetí? Německé úřady teď zjišťují, co se stalo s téměř tisícovkou jejich občanů, které zlákala do svých řad teroristická síť Islámský stát. Mladou Němku ze Saska, která loni konvertovala k islámu a k cestě do Iráku ji přemluvili džihádisté na internetu, přežila ofenzivu irácké armády a amerického letectva v Mosulu. Teď se chce vrátit domů do Německa.
Irácký voják obhlíží jeden z domů v Mosulu.
Irácký voják obhlíží jeden z domů v Mosulu. | Foto: Reuters

Berlín/Bagdád - Otec šestnáctileté Němky Lindy Wenzelové se o víkendu dozvěděl po víc než roce první zprávy o své dceři. Řekli mu je kolegové, kteří s ním pracují na opravách dálnice A9 mezi Berlínem a Mnichovem.

Linda zmizela loni na začátku července, z Turecka přešla do Sýrie. Rodiče tušili, že se pravděpodobně přidala k Islámskému státu. Teď jim to potvrdila irácká armáda.

Dívku našli vojáci ukrytou v sutinách severoiráckého Mosulu víc než týden po oficiálním vyhlášení porážky Islámského státu v této oblasti.

"Úplně jsem se nervově zhroutil z toho, že Linda žije. Kolegové mi zrovna volali, když jsem jel autem na dálnici. Zastavil jsem na odpočívadle a plakal," řekl německému deníku Bild Rainer Wenzel.

Šestnáctiletou Němku odvezli Iráčané z Mosulu do iráckého hlavního města Bagdádu, kde je ve vazbě. Německo teď usiluje o její vydání. Hrozí jí ale soud, protože se dobrovolně přidala k teroristické organizaci.

Chci domů, všeho lituji

Reportérovi německého listu Süddeutsche Zeitung Linda v Bagdádu řekla, že chce domů ke své rodině a že lituje rozhodnutí připojit se k Islámskému státu. Má zranění na stehně a na koleni.

"Chci pryč z války, od tolika zbraní, od toho všeho hluku," uvedla dívka, která do loňského roku žila životem "normální teenagerky" v saském městečku Pulsnitz nedaleko Budyšína.

Přes internet se seznámila s islamisty, koupila si korán a loni na začátku léta začala dodržovat muslimský postní měsíc ramadán.

Matce řekla, že drží novou dietu.

Na její kreditní kartu si nakonec koupila letenku z Frankfurtu do tureckého Istanbulu. Z Německa odletěla 1.července 2016. Po přistání v Istanbulu zamířila autobusem na turecko-syrský hraniční přechod Báb al-Hawa.

Matka objevila dívčinu konverzaci s džihádisty až dodatečně z jejího tabletu.

Po boku manžela

Co všechno dívka v rukou Islámského státu zažila, není zatím jasné.

Po dobytí Mosulu každopádně Lindu našli iráčtí vojáci vedle mrtvoly čečenského bojovníka, jejího manžela.

Kromě ní je v Iráku ve vazbě ještě další Němka, která se taky přidala k iráckým džihádistům, potvrdilo v pondělí německé ministerstvo zahraničí.

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (kontrarozvědka) odhaduje, že od roku 2013 odešlo do Islámského státu přes 930 Němců. Z toho 78 procent mužů a 22 procent žen.

Pěti procentům z nich nebylo ještě osmnáct let, nejmladšímu padlému bojovníkovi IS s německým pasem bylo šestnáct.

Ne všichni konvertité jako středoškolačka ze Saska ale přežili. Mario S. odjel do Sýrie v roce 2013 z Leverkusenu v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Kontakt s matkou udržoval až do loňského roku. Pak se odmlčel.

Islámský stát poté zveřejnil zprávu, že Němec byl popraven jako špion.

Bývalý německý rapový zpěvák Christian Cuspert alias Desso Dogg z Berlína zase pravděpodobně zahynul v syrské Rakce při americkém náletu na konci roku 2015.

Ministerstvo obrany USA ale jeho smrt nepotvrdilo.

Nejasný je taky osud Christiana Emdeho alias Abú Katady. Ten byl v Německu patrně nejznámějším džihádistou domácího původu. Třiatřicetiletého rodáka ze Solingenu v Porúří proslavil rozhovorem německý novinář a právník Jürgen Todenhöfer.

Emde mu v rozhovoru řekl, že Islámský stát chce dobýt Evropu a zabít všechny, kdo se budou stavět na odpor islámu.  

Novinář se s Emdem setkal v Mosulu před dvěma lety. Todenhöfer dostal jako jediný západní žurnalista povolení cestovat na území pod kontrolou IS.

Jakékoliv nové informace o německém džihádistovi ale od té doby chybí.  

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy