Dezertér Islámského státu vypovídá: I džihádisté vědí, co je strach. Chtějí si ale vydělat

Martin Novák Martin Novák
23. 11. 2015 9:25
Na územích obsazených džihádisty v Iráku a Sýrii lidé nemají příliš na výběr a musejí s džihádisty spolupracovat - nebo přímo vstoupit do jejich armády. Je to jedna z mála šancí, jak vydělat peníze. Podle Abú Chálida islamisté vyplácejí mzdy v dolarech, a kdo s nimi nespolupracuje, nemá šanci na žádný slušný výdělek. "Pronajal jsem si dům, což stálo padesát dolarů měsíčně. Platil to Islámský stát, Dávají zvláštní příplatky i na manželku, děti nebo staré rodiče," vypověděl exdžihádista.
Foto: ČTK

IstanbulIslámský stát má propracovaný systém agentů, kteří infiltrovali ostatní povstalecké skupiny v Sýrii a postupně se je snaží ovládnout.

Disponuje také množstvím spících buněk, které získávají pro IS informace v Sýrii, Iráku i jinde. Organizace má dost peněz na to, aby spolupracovníkům a agentům dobře zaplatila.

V exkluzivním rozhovoru to prozradil bývalý příslušník rozvědky džihádistů Amn al-Chardží. Hovořil v Istanbulu s redaktorem serveru Daily Beast Michaelem Weissem, expertem na islamismus a autorem velmi uznávané knihy o vzniku Islámského státu Uvnitř armády teroru.

Dezertér, vystupující pod pseudonymem Abú Chálid, označuje zpravodajskou službu za klíč k úspěchům IS.

"Dává opravdu hodně peněz na zjištění informací pro budoucí operace a na infiltraci jiných organizací, kterými se snaží manipulovat a postupně je ovládnout," uvádí Abú Chálid v interview.

Podle něj lidé na územích obsazených džihádisty v Iráku a Sýrii nemají příliš na výběr a musejí s džihádisty spolupracovat nebo přímo vstoupit do jejich armády. Je to jedna z mála šancí, jak vydělat peníze.

Podle Abú Chálida islamisté vyplácejí mzdy v dolarech, a kdo s nimi nespolupracuje, nemá šanci na žádný slušný výdělek. "Pronajal jsem si dům, což stálo padesát dolarů měsíčně. Platil to Islámský stát. Dávají zvláštní příplatky i na manželku, děti nebo staré rodiče," vypověděl exdžihádista.

Syřan z města Rakká řekl v září reportérovi Aktuálně.cz na rakousko-německé hranici, že měl našetřené peníze a jen dvě možnosti, jak s nimi naložit. "Buď bych zaplatil Dáeši, aby mě nenutili za ně bojovat, nebo je použil na cestu do Evropy. Rozhodl jsem se pro to druhé." (Dáeš je označení pro Islámský stát v arabštině – pozn. red.)

Abú Chálid v rozhovoru s americkým publicistou v Istanbulu uvedl, že se rozhodl zběhnout kvůli únavě a znechucení. Vedení IS podle něj lidem podsouvá propagandu plnou lží a navíc džihádisté, kteří přicházejí z Evropy, se cítí být nad rodilými Syřany nadřazeni.

"Chovají se arogantně, jako koloniální okupanti. Poučují Syřany, jak se mají oblékat, jak jíst, jak pracovat, jak si stříhat vlasy," stěžuje si v rozhovoru. Podle odhadů zpravodajských služeb bojují v Sýrii a Iráku dva až tři tisíce Evropanů. Francouzů, Britů, Belgičanů, Němců, Rusů a dalších.

K odchodu ho přiměl také fakt, že Islámský stát zbytečně ztratil v boji o město Kobani, které nemělo žádný strategický význam, pět tisíc mužů.

Některé jednotky si prý počínaly velmi amatérsky. Například dobyly vesnici a pak se stáhly. Abú Chálid také nabourává obraz neohroženého, ničeho se nebojícího bojovníka džihádu: někteří ozbrojenci IS se podle něj báli zaútočit na vesnice a oblasti ovládané Kurdy.

Odchod ale nebyl jednoduchý. Koupil si falešné dokumenty a podařilo se mu dostat autobusy a minibusy do Aleppa a pak do Turecka, přestože Islámský stát má na nádražích hlídky, které všechny cestující kontrolují.

Pokud říká pravdu, měl Abú Chálid štěstí. Mnoho lidí podezřelých z přípravy dezerce nebo z napomáhání nepřátelům islamisté v Sýrii a Iráku sťali či zastřelili.

 

Právě se děje

Další zprávy