Tálibán po ovládnutí Afghánistánu oznámil, že se země bude nově řídit právem šaría. Radikální hnutí vlastní interpretaci islámského zákona zavedlo už v 90. letech, kdy Afghánistánu poprvé vládlo. Co právo šaría skutečně znamená? Které země se jím řídí? A jak ovlivní život žen?
Veřejné popravy a useknutí ruky
V Evropě a Severní Americe je právo šaría často známé hlavně kvůli velmi přísným trestům a omezování práv žen. Jak ale zdůrazňuje Petr Osina, záleží hlavně na interpretaci náboženských textů, což dokazuje i fakt, že v každé islámské zemi se například pravidla pro zahalování žen liší.
Podobné je to i s přísnými tresty, jako je useknutí končetin za krádež, nebo veřejné popravy. Podle Osiny sice takto extrémní verdikty z náboženského práva vycházejí, mají ale hlavně odstrašující efekt a ve skutečnosti se moc často nepoužívají.
"Laická představa je, že za každou krádež je useknutá ruka. To by za chvíli většina obyvatel byla bez ruky," říká právník a vysvětluje to na příkladu íránského práva: "Existuje velmi dlouhý seznam podmínek, tento trest lze udělit pouze za krádež věci, která je na skrytém místě, tedy třeba v trezoru. Při krádeži peněženky ale nikoliv. Není také možné useknout ruku za krádež, kdy pachatel ukradl jídlo v nouzi."