Tálibán po ovládnutí Afghánistánu oznámil, že se země bude nově řídit právem šaría. Radikální hnutí vlastní interpretaci islámského zákona zavedlo už v 90. letech, kdy Afghánistánu poprvé vládlo. Co právo šaría skutečně znamená? Které země se jím řídí? A jak ovlivní život žen?
Kde platí právo šaría?
Šaría nemá stejnou podobu jako státní sekulární právo. Řada muslimských zemí však některé části islámského práva, respektive jeho interpretace, vložila i do svých národních zákonů.
Jeden z nejpřísnějších výkladů zavedla Saúdská Arábie, kde ženy mají extrémně limitovaná práva, ačkoliv nedávno získaly například možnost řídit auto. V zemi platí systém poručnictví, kdy muž musí ženám dovolit, aby mohly například studovat.
Různé interpretace šaríi zavedl také třeba Írán, Pákistán, Súdán, Nigérie nebo části Indonésie. Velmi přísně islámské právo vykládal i tzv. Islámský stát v letech 2014 a 2015, když kontroloval území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie. Islámský stát trestal smrtí krádež, pití alkoholu, cizoložství či homosexualitu.