Islamisté v Egyptě demonstrují, vůdcové budou zatčeni

ČTK ČTK
15. 7. 2013 22:24
Zatčeny mají být osobnosti Muslimského bratrstva za podněcování násilí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptská prokuratura nařídila zatčení sedmi vysokých představitelů Muslimského bratrstva i dalších osobností z řad konzervativních islamistů.

Vesměs jsou podezírání z podněcování násilí a jeho podpory. Islamisté stále protestují proti svržení prezidenta Muhammada Mursího, který byl odstaven od moci a zatčen armádou před téměř dvěma týdny.

Islamisté stále protestují proti svržení prezidenta Muhammada Mursího, který byl odstaven od moci a zatčen armádou před téměř dvěma týdny. V centru Káhiry dnes při demonstraci Mursího stoupenců opět vypukly potyčky. Policie použila slzný plyn.

Zatykač byl vydán mimo jiné na vedoucí představitele Muslimského bratrstva Isáma Irjána, který působil jako Mursího poradce, a Muhammada Biltagího.

Oba byli zapsání na podobnou listinu z minulého týdne, na níž byli lidé obvinění z podpory protiarmádních protestů. Činitelé se podle Muslimského bratrstva aktivně účastní demonstrací, včetně té pondělní.

V Egyptě se setkal náměstek amerického ministra zahraničí William Burns se členy prozatímní vlády, zástupci občanů a podnikatelů.

USA se zdráhají hodnotit intervenci armády do egyptské politiky jako státní převrat a zatím nezpochybňují finanční i jinou pomoc, kterou zemi dosud každoročně posílají.

Burns novinářům řekl, že USA by se neměly vměšovat do egyptských záležitostí tím, že by podporovaly tu či onu stranu nebo osobnost. Také proto Washington nehodlá Egyptu ordinovat svůj model řešení situace.

Dodal rovněž, že se nedomnívá, že by rozdělené zemi hrozila občanská válka jako v Sýrii. Zároveň varoval armádu, aby neiniciovala zatýkání z politických důvodů.

Armáda opět varovala organizátory protestů před tvrdými protiopatřeními, pokud se pokusí jako v minulosti napadnout vojenské základny.

Svržením Mursího armáda ukončila roční vládu islamistů, která prý destabilizovala zemi a vyvolávala stále silnější odpor opozice. Pravomocí hlavy státu se dočasně chopil předseda ústavního soudu Adlí Mansúr. Premiérem se stal bývalý ministr financí Házim Bibláví.

Nové vedení má v plánu přepracovat ústavu, kterou prosadili islamisté. Veškeré změny poté budou muset být odsouhlaseny v referendu, které se má konat do čtyř měsíců.

Na začátku roku 2014 by se pak mohly uskutečnit parlamentní volby. Jakmile bude v zemi zvoleno zákonodárné shromáždění, mohou se konat i volby prezidentské.

Muslimské bratrstvo s novými pořádky nesouhlasí a požaduje, aby byl Mursí propuštěn a vrátil se zpět do úřadu prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy