Washington - Zatímco američtí představitelé médiím nedávno oznámili, že pomocí náletů koalice se v Iráku a Sýrii podařilo zabít už více než 10 000 ozbrojenců z řad Islámského státu (IS), někteří experti se obávají, že počty nových rekrutů mohou islamistům tyto ztráty bez problému kompenzovat. Pokud je dokonce nepřevyšují.
Mezi nově přicházejícími členy jsou podle serveru Foreign Policy radikálové z území, která IS kontroluje, i množství zapálených islámských extremistů z Blízkého východu a vzdálenějších zemí, včetně Evropy a Ameriky.
V neposlední řadě IS podporují i další ozbrojené skupiny z Iráku a Sýrie.
Tisíc zahraničních bojovníků měsíčně
"Nejnovější odhad je, že IS získává měsíčně asi tisíc bojovníků ze zahraničí," uvedla protiteroristická analytička z amerického Institutu pro studium války Harleen Gambhirová. "Ukazuje se to být přibližně vyrovnané," hodnotí lidské ztráty a zisky radikální organizace.
Daniel Byman z jednoho z nejstarších washingtonských think thanků - Brookings Institution - souhlasí, že při pohledu na operace IS nic "nenaznačuje, že by trpěly zoufale nízkým počtem lidí".
Poradce americké armády v Iráku z období let 2006 až 2011 Rick Brennan dokonce věří, že rekruti IS jeho ztráty nejen vyrovnávají, ale zřejmě i převyšují.
"Síla IS nadále roste, takže k nim přichází více rekrutů, než ztrácejí skrze mrtvé," řekl serveru s tím, že svůj odhad zakládá na datech zveřejněných zpravodajskou službou.
"Vítězí", proto láká další radikály
Podle Bymana je nicméně obliba IS mezi islámskými radikály pravděpodobně pouze současným fenoménem. Řada lidí a spřátelených skupin je totiž organizaci loajální kvůli jejím dosavadním úspěchům. Pokud ale IS bude muset "přibrzdit", riskuje podle něj, že mnohé nadšence ztratí.
"Myslím si, že Islámský stát je v tomto ohledu hodně zranitelný, protože hodně z jeho reputace je vystavěno na tom, že vítězí, a to není něco, co by zůstalo napořád pravdivé," vysvětluje Byman.
Zatímco mnozí nováčci jsou nadšenci a přidávají se dobrovolně, některé lidi ozbrojenci vstoupit do řad IS i přinutí. Věková hranice rekrutů se podle Gambhirové navíc stále snižuje.
Některé nováčky IS posílá do svých výcvikových táborů v Iráku a Sýrii, které dohromady odhadem produkují mezi 240 až 500 bojovníky každé čtyři až šest týdnů, tvrdí analytička. Číslo podle ní ale nejspíš není konečné, protože o některých táborech se zřejmě navenek ani neví. Rekruti k tomu pokaždé do výcvikových táborů nechodí, někteří z nich navíc už zkušenosti z bojů mají.
Nálety příliv extremistů nezastavily
V tuto chvíli si jsou i Američané patrně vědomi, že proud radikálů ze zahraničí, kteří se vydávají bojovat na stranu IS, se náletům zatím podle všeho zastavit nepodařilo.
"Poslední měsíce jsme viděli neuvěřitelnou erupci, co se týká přílivu zahraničních bojovníků na Blízký východ podporujících ISIL a jeho přidružené organizace," cituje server květnové přiznání amerického generála Josepha Votela, který šéfuje velitelství pro speciální operace.
Nutnost zamezit přílivu zahraničních islamistů do Sýrie a Iráku zdůraznil na červnovém setkání nejsilnějších ekonomik světa G7 v Německu i americký prezident Barack Obama. "Učinili jsme nějaký pokrok, ale ne dostatečně. Stále vidíme tisíce zahraničních bojovníků valit se nejprve do Sýrie a pak často konečně do Iráku," řekl šéf Bílého domu.
Zatímco náměstek ministra zahraničí Tony Blinken začátkem června oznámil, že se prostřednictvím náletů podařilo zlikvidovat přes 10 000 ozbrojenců IS, šéf bojového velitelství amerických vzdušných sil mluvil ještě o větších ztrátách. "V období od září až října jsme z bitevního pole odstranili okolo 13 000 nepřátelských bojovníků," řekl novinářům generál Hawk Carlisle.
Přední důstojník amerického letectva na Blízkém východě John Hesterman pak uvedl, že měsíčně se z bitevního pole daří "odstranit" přes tisíc nepřátelských bojovníků.