Bagdád - Každá doba si žádá rozmanité způsoby vedení války.
Vědomi si toho jsou i radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří v posledních dnech rozšiřují svůj teror směrem k hranicím irácké metropole Bagdádu.
Islamisté proto - kromě klasického bojiště - vystupňovali i své aktivity na internetu, a to do takového rozsahu a na takové úrovni propracovanosti, jaké byly v obdobných případech dosud nevídané.
Skrze propagandu na sociálních sítích šíří informace o vlastních akcích, zveřejňují záznamy vykonaných zvěrstev a prostřednictvím internetu získávají i nové rekruty.
S Evropany po jejich
Jeden z dezertérů z řad ISIL, který se nyní skrývá v Turecku, prozradil, že verboval nové příznivce ze západních zemí prostřednictvím Twitteru. "Pro Evropany bylo určeno zvláštní zacházení," řekl televizi CNN.
Bývalý člen ISIL mohl do určité míry jednat samostatně. Odpovědi na některé otázky od nových či potenciálních stoupenců (například ty, jež se dotýkaly náboženství) ale musel nejprve konzultovat s nadřízeným.
"Jeden se zeptal mého šéfa, jestli má bojovat ve vlastní zemi, nebo přijet do Sýrie. 'Pokud ti Bůh nedal mučednictví v Sýrii, tak by měl vést válku ve své vlastní zemi,' vzkázal mu."
Odpovídat ale mohl pouze textovými zprávami. Skype měl zakázaný, aby šlo vše lehce monitorovat a uchovat.
Výpadky sociálních sítí v Iráku
Účinek propagandy radikálů skrze sociální média si zřejmě uvědomují i představitelé Iráku, stejně jako dalších zemí po celém světě, kde dochází k nepokojům.
Spolu s postupem radikálů na Bagdád byly v posledních dnech v Iráku zaznamenány výpadky internetu či potíže s přístupem na sociální sítě. Ty vzbudily domněnky, že za nimi stojí právě irácká vláda.
Takový postup ostatně není v dobách nepokojů ničím výjimečným po celém světě. Obdobně tomu bylo i v případě takzvaného arabského jara a zemí, které zasáhlo. Opozice často vinila místní vlády, že se snaží zabránit dalšímu šíření zpráv, případně ztížit kooperaci mezi lidmi, kteří se staví na odpor zaběhnutému režimu.
Uživatelů z Iráku ubylo v posledních dnech například dvěma z největších sociálních sítí - Facebooku a Twitteru. Facebook oproti obvyklému stavu v zemi eviduje pouze asi třetinovou návštěvnost. "Jsme znepokojeni zprávami o problémech s přístupem v Iráku a vyšetřujeme to," uvedli jeho zástupci.
Nesnáze hlásí i Twitter. "Uživatelé v Iráku hlásí potíže s přístupem ke službě. Jejich zprávy prošetřujeme a doufáme, že služba bude brzy obnovena."
Profesionálně odvedená práce
ISIL ale nevyužívá pouze přímou komunikaci se svými příznivci. Potenciálním stoupencům nabízí i aktuální informace nebo takřka profesionální videa v hollywoodském duchu, a to včetně leteckých záběrů, které zachycují teror a činnost radikálů.
Nebývale kvalitně zpracované online videozáznamy se podle CNN objevily spolu s postupem radikálů ze Sýrie do sousedního Iráku.
Podle analytičky zabývající se Blízkým východem Nadii Oweidatové musí být taková práce dobře zafinancovaná. "Tohle je geopolitika. Jsou za tím peníze. Tohle nejsou idioti. Tito idioti mají někoho, kdo je ovládá a poskytuje jim zařízení, které je velice drahé. V jeskyni ho nedostanete."
Podle jiných hlasů ale ISIL mimo jiné využíval aplikaci k udržování updatů na sociálních sítích, kterou šlo získat přes Play Store od Googlu.