Bagdád - Dávno pryč jsou doby, kdy džihádistická organizace Islámský stát na sociálních sítích triumfálně oznamovala svá vítězství a dobytí nových měst.
Do konce letošního roku scházejí čtyři měsíce a naplňují se předpovědi, že rok 2017 bude rokem, kdy Islámský stát přijde o rozsáhlá území, která zejména v Sýrii a Iráku ovládal.
Po velkém obratu, kterým byl po desetiměsíčních bojích pád Mosulu, ovládla irácká armáda nečekaně rychle město Tal Afar. Poslední větší baštu IS na severozápadě Iráku. Bitva v ulicích Tal Afaru trvala jen osm dní.
Krátce na to padlo deset kilometrů vzdálené menší město Ajadíja. Na straně armády padlo pouze několik vojáků, tři z nich s sebou na smrt vzala sebevražedná atentátnice.
"Mysleli si, že žena je civilistka, která prchá z místa střelby. Ale když k nim přiběhla, odpálila se. Všichni tři zahynuli," uvedl jeden z důstojníků irácké armády pro agentury Reuters.
V Iráku mají džihádisté v rukou už pouze jedno město - Havídžu. Původně asi stotisícové město leží jižně od Mosulu, ale bojovníci IS mají všechny ústupové cesty odříznuty.
Irácká armáda už ohlásila, že ofenziva na Havídžu začne brzy.
Full map of #Iraq War after ISIS were expelled from Ninawa Province yesterday. pic.twitter.com/iQ62M4CWZs
— Iraq War News (@iraqiinfo_eng) August 31, 2017
Většina velitelů IS padla
"Zhruba 80 až 90 procent velitelů Islámského státu je mrtvých po zásazích z amerických dronů nebo bombardérů během tří let. Mezi mrtvými je pět klíčových velitelů, kteří v roce 2012 naplánovali a pak provedli vpád z Iráku do Sýrie," uvádí Christoph Reuter, reportér týdeníku Spiegel a autor uznávané knihy o Islámském státě Černá Moc (Die Schwarze Macht).
"Organizace už nemá žádný systém velení - jednotlivé oddíly bojují samy za sebe bez rozkazů shora," dodává Reuter.
V syrské Rakce už vytlačily Syrské demokratické síly (SDF), jejichž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG, islamisty z poloviny města. Tvrdí to v rozhovoru s novináři, kteří se do oblasti dostali.
Také zveřejnily přibližná čísla o bitvě. Islámský stát podle nich má v Rakce zhruba sedm set až tisíc bojovníků, ve městě zůstalo také na deset tisíc civilistů. Odejít je pro ně těžké, protože okolí Rakky je zaminované.
SDF útočí na Rakku v síle patnácti tisíc mužů a žen ve zbrani.
Jednotky podporuje ze vzduchu mezinárodní koalice
Jednotky Syrských demokratických sil podporuje leteckými údery Američany vedená mezinárodní koalice. Tvoří je hlavně syrští Kurdové, v menší míře také syrští Arabové.
Zatímco porážka IS i ve východní Sýrii je otázkou času, není jasné, kdo se oblasti nakonec zmocní. Do sousední provincie Dajr az-Zaúr u hranice s Irákem míří syrská armáda za podpory ruského letectva.
Do provincie ale chtějí vstoupit po dobytí Rakky i Syrské demokratické síly.
Po porážkách na bitevním poli nelze očekávat úplné odmlčení Islámského státu. Spíše přeskupení a soustředění se na teroristické útoky v Iráku i Sýrii. A pokračující útoky v Evropě, inspirované výzvami IS.
Velitelé mezinárodní koalice vedené Američany potvrdili, že smrt některých svých předáků při leteckých úderech takzvané mediální oddělení Islámského státu jen předstíralo, aby za nimi zametlo stopy.