Tall Afar byl osvobozen, potvrdil irácký premiér. Islámský stát ztratil v zemi své hlavní pozice

ČTK ČTK
31. 8. 2017 14:54
Irácký premiér Hajdar Abádí ve čtvrtek oznámil oficiálně osvobození severoiráckého města Tall Afar. Irácké sdělovací prostředky o vítězství armády nad Islámským státem v tomto městě informovaly už v neděli. Abádí až nyní vydal oficiální prohlášení, v němž uvádí, že "Tall Afar byl osvobozen". Vojsku se s pomocí kurdských a šíitských milicí a také mezinárodní koalice podařilo Islámský stát (IS) vytlačit v červenci po devítiměsíčním boji z Mosulu, což je správní středisko Ninive. Bitva o Tall Afar, kam se lidé z IS stáhli, byla kratší a šíité do ní zasáhli více než do bojů o Mosul. IS v Iráku přišel o své hlavní pozice, ale je stále v Havídži a v několika lokalitách u syrské hranice.
Iráčtí vojáci v Tall Afaru.
Iráčtí vojáci v Tall Afaru. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy