Je to čistý jed, podobný náborovému filmu nacistů. Nový seriál o rekrutech džihádistů rozdělil Brity

Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2017 19:23
Velké emoce budí ve Velké Británii nový seriál "The State", vysílaný televizní stanicí Channel 4. Zobrazuje čtyři mladé Brity, kteří se v Sýrii přidali k teroristické síti Islámský stát. Pro část lidí jde o návod pro další mladé lidi, aby se přidali k teroristům. Vadí jim i načasování vysílání jen pár dní po teroristických útocích ve Španělsku, ke kterým se přihlásil právě Islámský stát. Televizní stanice tvrdí, že chce jen zobrazit aktuální a ožehavé téma, které má fungovat jako varování. Seriál bude na podzim vysílat v Česku kanál National Geographic.
Ilustrační foto: Bojovníci Islámského státu v ulicích Rakky v roce 2014.
Ilustrační foto: Bojovníci Islámského státu v ulicích Rakky v roce 2014. | Foto: ČTK

Londýn - Je rok 2015. Dva britští muži a dvě ženy odjíždějí do Sýrie, aby se tam připojili k takzvanému Islámskému státu.

Pod rouškou noci překročí turecko-syrskou hranici a vzápětí je jejich čtyřčlenná skupina rozdělena. Muži odcházejí na výcvik k boji po boku džihádistů. Ženy se musí přizpůsobit striktním pravidlům.

Všem čtyřem jejich noví "mentoři" doporučují, aby na své minulé životy v Británii co nejrychleji zapomněli.

Tak začíná čtyřdílný televizní seriál The State britské stanice Channel 4. Jeho první epizoda přilákala minulou neděli k obrazovkám 1,4 milionu diváků.

Hned po odvysílání úvodní části se ale zvedla vlna kritiky.

Není vhodné vysílat takové dílo jen pár dnů po teroristických útocích ve Španělsku, namítali jedni. Seriál může sloužit jako návod pro další mladé Brity, přidávali se další.

Bulvární britský deník Daily Mail dokonce svou recenzi seriálu uvedl titulkem "Čistý jed… Je to jako nacistický náborový film z 30. let".

Nekompromisní pohled na hrůzné činy Islámského státu

Představitelé stanice Channel 4 se brání tím, že scenárista a režisér Peter Kosminsky a jeho produkční tým strávili na přípravě seriálu 18 měsíců.

Provedli důkladnou rešerši a sešli se také s několika bývalými bojovníky Islámského státu, kteří se mezitím vrátili zpět do Británie.

"The State je založený na rozsáhlém věcném výzkumu a nabízí nekompromisní pohled na hrůzné činy Islámského státu," uvedla v prohlášení stanice Channel 4.

"Čtyři epizody seriálu zkoumají do hloubky krutou realitu postav a jejich zkušenosti ze života v Sýrii. V žádném okamžiku je neschvalují ani nepovzbuzují ostatní, aby se vydali v jejich stopách. I když je to těžké a náročné téma, věříme, že je teď více než kdy jindy důležité klást si tyto naléhavé otázky," dodala stanice.

Sám Kosminsky nedávno řekl, že v dalších dílech je vidět postupná deziluze mladých Britů z prostředí, v němž se ocitli. "Rozhodně doufám, že to bude mít odstrašující vliv," citoval režiséra list The Guardian.

Chytré, napínavé a skutečně poučné

"Téma bylo jasně a velmi dobře prozkoumáno, nebylo to povrchní. Byl jsem skutečně ohromený," řekl Charlie Winter z londýnské King’s College, který se Islámským státem dlouhodobě zabývá.

"Bylo tam hodně scén inspirovaných propagandou Islámského státu. Je jasné, že tvůrci seriálu zhlédli spoustu materiálu, aby jejich scény byly věrohodné," dodal Winter.

Podle Wintera jsou některé námitky vůči seriálu absurdní. Někteří lidé například kritizovali to, že The State dává teroristům tváře.

"Ale o to právě jde - je naprosto nezbytné, abychom si uvědomili, že jsou to lidé, kteří udělali špatné věci, ale pořád jsou to lidé. Pokud to vyvolává diskusi, tak je to v pořádku," zdůraznil Winter.

Čilé diskuse na sociálních sítích to potvrdily.

Na Twitteru se objevovalo celé spektrum názorů. Od kritiky, že drama obhajuje Islámský stát, až k názoru, že rozhodnutí Channel 4 vysílat takovýto seriál bylo "statečné".

 

Právě se děje

Další zprávy