Poslední Maurův povzdech. Nebo úsměv? Islámský stát oživil sny a propagandu o dobytí Španělska

Martin Novák Simone Radačičová Martin Novák, Simone Radačičová
28. 8. 2017 12:44
Islámský stát zveřejnil ve čtvrtek nové video, na němž hrozí Španělsku dalšími teroristickými útoky. Dva členové IS španělsky s arabským přízvukem chválí atentátníky z Katalánska, kteří minulý týden zabili 15 lidí. "Žádám Alláha, aby přijal naše bratry z Barcelony," říká na záznamu muž se zahalenou tváří, jímž je podle španělských médií Abú Salmán Al-Ándalus. Druhý muž v uniformě IS, který má tvář odhalenou, říká: "Džihád nemá hranice. Pokud nemůžeš odejít do Islámského státu, dělej džihád tam, kde jsi." Španělská média ho identifikovala jako Muhammada Jasína Péreze, zvaného El Cordobés (Córdoban, podle stejnojmenného španělského města v minulosti ovládaného muslimy).
Ozbrojenci Islámského státu.
Ozbrojenci Islámského státu. | Foto: ČTK/ABACA

Madrid - Poslední muslimský vládce Granadského emirátu král Muhammad XII. v bezvýchodné situaci ve španělském obklíčení kapituloval 2. ledna 1492.

Když odcházel pryč, na kopci za městem se zastavil, otočil a naposledy zadíval na území, kterému dříve vládl. Tomuto místu Španělé říkají El Ultimo Suspiro del Moro - Poslední Maurův povzdech. Přestože není jasné, kde přesně se nachází.

Teroristické útoky v Madridu v březnu 2004, kdy bomby nastražené Al-Káidou v příměstských vlacích připravily o život 192 lidí, nazval americký historik a politolog libanonského původu Fouad Ajami "posledním Maurovým úsměvem".

Jako by se na Iberský poloostrov po více než pěti staletích vrátila válka s náboženským pozadím a džihádisté pocházející z Tuniska a Maroka kromě cíle donutit španělskou armádu ke stažení z Iráku mstili porážku Muhammada XII.

Minulý týden se poprvé na španělské půdě přihlásila k útoku džihádistická organizace Islámský stát (IS). V Barceloně a Cambrils zemřelo patnáct lidí.

Milovaná Al-Andalus

V propagandě Islámského státu hraje Španělsko důležitou roli, neboť IS se hlásí k myšlence navrátit islámu i španělské území, kde muslimové ve středověku vládli.

A kde po nich zůstala řada architektonických památek. Namátkou palác Alcazár v Seville, mešita-katedrála v Córdobě nebo komplex opevnění, paláců a zahrad Alhambra v Granadě.

"Milovaná Al-Andalus! Přísahám při Alláhovi, že na tebe nikdy nezapomeneme. Žádný muslim by nikdy nemohl zapomenout na Córdobu, Toledo nebo Valencii," prohlašuje na jednom z propagandistických videí Islámského státu muž se zakrytým obličejem, znemožňujícím rozpoznat jeho identitu.

Video pochází ze začátku roku 2016 a již o několik měsíců dříve zveřejnil IS mapu svého zamýšleného chalífátu. Černou barvou byly jako jeho součást vyznačeno také současné Španělsko a Portugalsko.

Španělská média nedávno informovala, že výhrůžky IS a Al-Káidy proti Španělsku a zmínky o Al-Andalus loni výrazně vzrostly. V jednom z videí Islámský stát například uvádí, že Španělsko "velmi draze zaplatí za vyhnání muslimů z Al-Andalus".

"Zmínky o Španělsku jsou už stálé. Jedná se o přímé výhrůžky s výzvou k útokům nebo s obrázky, které k atentátům vybízí," uvedlo nedávno španělské rádio Cadena Ser.

Španělsko jako země předků

Islámský stát také pravidelně používá španělštinu, a to jak ve svých prohlášeních, tak i propagandistických videích.

"Žijeme pod islámskou vlajkou v islámském chalífátu. Budeme pro něj umírat, dokud neosvobodíme okupované oblasti od Jakarty po Andalusii. (…) Španělsko je zemí našich předků a s pomocí Alláha si ji vezmeme zpět."

Na videu zveřejněném ve čtvrtek islamisté španělsky hrozí království na Iberském poloostrově dalšími teroristickými útoky a chválí atentátníky z Katalánska. "Žádám Alláha, aby přijal naše bratry z Barcelony," říká na záznamu muž se zahalenou tváří, podle médií zřejmě Abú Salmán Al-Ándalus.

Druhý muž v uniformě IS, který má na videu tvář odhalenou, říká: "Džihád nemá hranice. Pokud nemůžeš odejít do Islámského státu, dělej džihád tam, kde jsi." Španělská média ho identifikovala jako Muhammada Jasína Péreze, zvaného El Cordobés (tedy Córdoban).

O Španělsku jako ztracené zemi hovořili a psali už v osmdesátých letech minulého století někteří dobrovolníci, kteří přijeli do Afghánistánu bojovat proti sovětské armádě a později založili Al-Káidu.

Bývalému vůdci Al-Káidy Usámu bin Ládinovi je připisován následující výrok: "Měli bychom znovu získat naši čest a opět zdvihnout prapory Alláha na veškeré zemi, ukradené islámu. Od Palestiny po Al-Andalus."

Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy