Poslední Maurův povzdech. Nebo úsměv? Islámský stát oživil sny a propagandu o dobytí Španělska

Martin Novák Simone Radačičová Martin Novák, Simone Radačičová
28. 8. 2017 12:44
Islámský stát zveřejnil ve čtvrtek nové video, na němž hrozí Španělsku dalšími teroristickými útoky. Dva členové IS španělsky s arabským přízvukem chválí atentátníky z Katalánska, kteří minulý týden zabili 15 lidí. "Žádám Alláha, aby přijal naše bratry z Barcelony," říká na záznamu muž se zahalenou tváří, jímž je podle španělských médií Abú Salmán Al-Ándalus. Druhý muž v uniformě IS, který má tvář odhalenou, říká: "Džihád nemá hranice. Pokud nemůžeš odejít do Islámského státu, dělej džihád tam, kde jsi." Španělská média ho identifikovala jako Muhammada Jasína Péreze, zvaného El Cordobés (Córdoban, podle stejnojmenného španělského města v minulosti ovládaného muslimy).
Ozbrojenci Islámského státu.
Ozbrojenci Islámského státu. | Foto: ČTK/ABACA

Madrid - Poslední muslimský vládce Granadského emirátu král Muhammad XII. v bezvýchodné situaci ve španělském obklíčení kapituloval 2. ledna 1492.

Když odcházel pryč, na kopci za městem se zastavil, otočil a naposledy zadíval na území, kterému dříve vládl. Tomuto místu Španělé říkají El Ultimo Suspiro del Moro - Poslední Maurův povzdech. Přestože není jasné, kde přesně se nachází.

Teroristické útoky v Madridu v březnu 2004, kdy bomby nastražené Al-Káidou v příměstských vlacích připravily o život 192 lidí, nazval americký historik a politolog libanonského původu Fouad Ajami "posledním Maurovým úsměvem".

Jako by se na Iberský poloostrov po více než pěti staletích vrátila válka s náboženským pozadím a džihádisté pocházející z Tuniska a Maroka kromě cíle donutit španělskou armádu ke stažení z Iráku mstili porážku Muhammada XII.

Minulý týden se poprvé na španělské půdě přihlásila k útoku džihádistická organizace Islámský stát (IS). V Barceloně a Cambrils zemřelo patnáct lidí.

Milovaná Al-Andalus

V propagandě Islámského státu hraje Španělsko důležitou roli, neboť IS se hlásí k myšlence navrátit islámu i španělské území, kde muslimové ve středověku vládli.

A kde po nich zůstala řada architektonických památek. Namátkou palác Alcazár v Seville, mešita-katedrála v Córdobě nebo komplex opevnění, paláců a zahrad Alhambra v Granadě.

"Milovaná Al-Andalus! Přísahám při Alláhovi, že na tebe nikdy nezapomeneme. Žádný muslim by nikdy nemohl zapomenout na Córdobu, Toledo nebo Valencii," prohlašuje na jednom z propagandistických videí Islámského státu muž se zakrytým obličejem, znemožňujícím rozpoznat jeho identitu.

Video pochází ze začátku roku 2016 a již o několik měsíců dříve zveřejnil IS mapu svého zamýšleného chalífátu. Černou barvou byly jako jeho součást vyznačeno také současné Španělsko a Portugalsko.

Španělská média nedávno informovala, že výhrůžky IS a Al-Káidy proti Španělsku a zmínky o Al-Andalus loni výrazně vzrostly. V jednom z videí Islámský stát například uvádí, že Španělsko "velmi draze zaplatí za vyhnání muslimů z Al-Andalus".

"Zmínky o Španělsku jsou už stálé. Jedná se o přímé výhrůžky s výzvou k útokům nebo s obrázky, které k atentátům vybízí," uvedlo nedávno španělské rádio Cadena Ser.

Španělsko jako země předků

Islámský stát také pravidelně používá španělštinu, a to jak ve svých prohlášeních, tak i propagandistických videích.

"Žijeme pod islámskou vlajkou v islámském chalífátu. Budeme pro něj umírat, dokud neosvobodíme okupované oblasti od Jakarty po Andalusii. (…) Španělsko je zemí našich předků a s pomocí Alláha si ji vezmeme zpět."

Na videu zveřejněném ve čtvrtek islamisté španělsky hrozí království na Iberském poloostrově dalšími teroristickými útoky a chválí atentátníky z Katalánska. "Žádám Alláha, aby přijal naše bratry z Barcelony," říká na záznamu muž se zahalenou tváří, podle médií zřejmě Abú Salmán Al-Ándalus.

Druhý muž v uniformě IS, který má na videu tvář odhalenou, říká: "Džihád nemá hranice. Pokud nemůžeš odejít do Islámského státu, dělej džihád tam, kde jsi." Španělská média ho identifikovala jako Muhammada Jasína Péreze, zvaného El Cordobés (tedy Córdoban).

O Španělsku jako ztracené zemi hovořili a psali už v osmdesátých letech minulého století někteří dobrovolníci, kteří přijeli do Afghánistánu bojovat proti sovětské armádě a později založili Al-Káidu.

Bývalému vůdci Al-Káidy Usámu bin Ládinovi je připisován následující výrok: "Měli bychom znovu získat naši čest a opět zdvihnout prapory Alláha na veškeré zemi, ukradené islámu. Od Palestiny po Al-Andalus."

Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 45 minutami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy