Dublin - S těhotnými ženami, které se domáhají potratu, Irsko zachází jako s kriminálnicemi. Ukončení těhotenství často neumožňuje ani ve chvíli, kdy je dítě závažně postižené nebo je ohroženo zdraví matky.
Ve své nové zprávě to uvádí organizace Amnesty International (AI).
Zpráva zdůrazňuje, že postih hrozí i těm, kteří těhotným ženám pouze poskytnou informaci o možnosti potratu.
Nový zákon nepomohl
Přednost plodu před matkou v Irsku platí od roku 1983. Začátkem loňského roku pak vstoupil v platnost předpis, který připouští výjimky ve třech nejextrémnějších situacích - okamžité nebo zásadní ohrožení života a sebevražedné sklony.
Podle Amnesty je ale předpis nejednoznačný a životy žen mnohdy nechrání.
K jeho přijetí došlo krátce po smrti těhotné Savity Halappanavarové. Jednatřicetileté ženě lékař odmítl ukončit těhotenství, přestože bylo zřejmé, že plod uvnitř ní umírá. Indka navíc trpěla bolestmi. Žena následně zemřela, zřejmě na septikémii, která může následovat například po potratu.
Tisíce žen odjíždějí do ciziny
Gaye Edwardsová se ve dvacátém týdnu těhotenství od lékařů dozvěděla, že jejímu dítěti chybí část mozku. Irský právní řád jí nařizoval, aby dítě donosila i přes to, že bylo jasné, že její potomek nepřežije.
"Gaye se nemohla ani odhodlat chodit do práce," svěřil se její manžel Garry. "V této fázi jí absolutně cizí lidé pokládali ruce na břicho a říkali jí, že musí být nadšená," pokračuje s tím, že zapírat pravdu jim nepřišlo správné, ale říct ji taky nezvládali.
Gaye nakonec podstoupila potrat v Anglii, kam ze stejného důvodu denně směřuje deset až 12 žen. Další pak míří do jiných evropských destinací.
Zoufalá situace, zoufalé prostředky
Těhotné ženy, které touží po potratu, ale nemohou si ho dovolit, podle autorů zprávy často čelí zoufalé situaci a volí i zoufalé prostředky k jejímu "vyřešení".
"Některé věří, že sebevražda nebo životu potenciálně nebezpečné metody vedoucí k jimi vyvolanému nebezpečnému potratu jsou jejich jedinými možnostmi. Další ženy a dívky nelegálně nakupují mifepristone nebo misoprostol, léky, které nezákonně používají k vyvolání potratu," uvádí AI s tím, že podobné praktiky bez dohledu lékaře vyvolávají závažné zdravotní komplikace.
Hrozí jim až 14 let vězení
Za nelegální potrat v Irsku ženám hrozí až 14 let vězení, na 4000 z nich proto každý rok vyjíždějí ze země, aby těhotenství přerušily v zahraničí.
Lékařům i dalšímu zdravotnickému personálu pak za doporučení potratu nebo poskytnutí informace o takové možnosti hrozí pokuta až 4000 eur, v přepočtu asi 110 tisíc korun.
Irské předpisy ohledně nepřípustnosti potratů zpráva dává do kontextu s širšími společenskými, náboženskými a politickými tradicemi.
"Už více než 20 let se Irsko odmítá zabývat reformou zákona o potratech, a to i přes opakovanou kritiku a výzvy od mezinárodních i lokálních lidskoprávních subjektů. Místo toho se vláda spoléhá na 'bezpečnostní ventil' v podobě žen cestujících do Anglie a dalších jurisdikcí, zříkaje se odpovědnosti problém řešit," uvádí zpráva.