Dublin - Evropští lídři si začínají dělat starosti. Budoucnost dokumentu Evropské unie o reformě celé instituce je s posledním průzkumem veřejného mínění v Irsku zas o něco méně jistá.
Průzkum, který uskutečnila ve spolupráci s irským deníkem Irish Times agentura TNS, totiž naznačuje, že o jedno procento posílil tábor Irů, kteří v nadcházejícím referendu budou volit proti Lisabonské smlouvě. Odpůrců Lisabonské smlouvy je tedy nyní 29 procent.
Stoupenců Lisabonu je v této chvíli stále více než euroskeptiků (46 procent), ale podle průzkumu jim ubyla značná část voličů. Ti převážně přešli do kategorie nerozhodnutých, kteří nyní tvoří 25 procent irského voličstva. Jedná se o sedmiprocentní nárůst v porovnání s průzkumy z počátku léta.
Podobný trend poklesu v počtu stoupenců Lisabonské smlouvy zaznamenalo i období před prvním irským referendem loni v červnu, kdy Irové smlouvu odmítli.
"Nikdy jsem nežil v iluzi, že to bude snadné (smlouvu schválit), ale přesto si myslím, že projde," řekl irské veřejnoprávní televizi RTE irský ministr zahraničí Michael Martin.
Krize bude hrát roli
Kruté důsledky ekonomické krize, s kterou se v současnosti potýká irská vláda v čele s Brianem Cowenem z vládnoucí strany Fianna Fail, podle analytiků euroskeptikům nahrává. Podle jiného průzkumu se současnou vládou a zejména jejím protikrizovým balíčkem nesouhlasí až 85 procent občanů.
Cowen proto na setkání s představiteli opozičních stran vymýšlel, jak voliče přesvědčit, že „referendum o Lisabonské smlouvě není referendem o jeho vládě, ale o budoucnosti celého Irska.
Podle předsedy irských Zelených Dana Boyleho bude pro Cowenovu vládu velkou výzvou zůstat u moci do ledna 2010. Další volby Irsko čekají až v roce 2012.
Na schválení Lisabonské smlouvy netrpělivě čeká Brusel. Výsledky irského referenda, které se má konat 2. října, ovlivní budoucnost celého reformního paktu. Ten čeká na dokončení ratifikace v Německu, České republice a Polsku.
Loni v červnu Irové Lisabon odmítli. Evropská unie Irsku následně poskytla garance v oblasti daní, potratové politiky a zachování vlastního komisaře.
Do Dublinu za obyčejnými lidmi
Do Dublinu se příští týden chystá novopečený předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Účelem jeho návštěvy je zvýšení povědomí o výhodách Lisabonské smlouvy.
K tomu má posloužit setkání s obyčejnými občany v ulicích Dublinu. Během své několikadenní návštěvy Buzek neplánuje žádné setkání s irskými politiky.