Lisabon není v rozporu ústavou, rozhodl německý soud

Naďa Straková
30. 6. 2009 10:41
Soudci však ratifikaci podmiňují posílením pravomocí parlamentu
Zmenšenina německé Ústavy a vytištěná Lisabonská smlouva. Ilustrační snímek.
Zmenšenina německé Ústavy a vytištěná Lisabonská smlouva. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Karlsruhe - Ústavní soudci v Německu v úterý rozhodli, že Lisabonská smlouva není v rozporu s tamní ústavou. Aby však mohl být dokument schválen, bude nutné posílit pravomoci německého parlamentu.

"Ústava říká Lisabonu 'ano', ale zároveň je na národní úrovni potřeba posílit pravomoci parlamentu," citovala z rozkladu soudu německá stanice Deutsche Welle.

"Soud pevně věří, že tato poslední překážka k dokončení ratifikace dokumentu bude brzy odstraněna," dodali ve svém výroku soudci.

Verdikt soudu v praxi znamená, že ratifikační proces bude výrazně zbrzděn. Poslanci Bundestagu se již nechali slyšet, že by potřebné legislativní změny k posílení pravomocí parlamentu rádi stihli do podzimních voleb. Vzhledem k nastávajícím letním prázdninám to však bude znamenat závod s časem.

Obě komory pro

Reformní listinu v loňském roce schválily obě parlamentní komory a smlouva čeká na podpis prezidenta Horsta Köhlera.

Stížnost na neústavnost unijního reformního dokumentu podali například poslanci Levice (Die Linke) v Bundestagu, někdejší šéf koncernu Thyssen Dieter Spethmann, politik bavorské CSU Peter Gauweiler nebo Franz Ludwig Schenk Graf von Stauffenberg, syn strůjce atentátu na Hitlera.

Ke stoupencům eurosmlouvy patří například ministr vnitra Wolfgang Schaeuble z konzervativní strany CDU), který má za to, že Lisabon německou ústavu naopak chrání, ne nabourává, jak tvrdí oponenti. Schaeuble argumentuje tím, že ústavní prembule z roku 1949 konstatuje, že Německo "chce být rovným členem unifikované Evropy".

Prezident Václav Klaus s podpisem Lisabonu nikam nespěchá.
Prezident Václav Klaus s podpisem Lisabonu nikam nespěchá. | Foto: Reuters

Nejisté zítřky

Budoucnost Lisabonské smlouvy je nadále nejistá. Kromě Německa smlouvu doposud neratifikovalo Polsko, Česko a Irsko, kde o smlouvě budou rozhodovat irští občané v druhém kole referenda v pátek 2. října.

V Polsku a Česku smlouva čeká na podpis prezidentů. Zatímco polská hlava státu Lech Kaczyński se nechal slyšet, že unijní pakt podepíše až podle toho, jak dopadne irské referendum, Václav Klaus otevřeně prohlásil, že "chce být až tím posledním v Evropě, který zveřejní své rozhodnutí, jak se smlouvou naloží".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy