Irové půjdou o Klausově noční můře hlasovat 2. října

Zahraničí Zahraničí
8. 7. 2009 14:15
Oznámil to dnes premiér Brian Cowen
Loni Irové smlouvu zamítli, jak to dopadne letos? Klausův spojenec Declan Ganley po debaklu v eurovolbách slíbil, že už proti smlouvě brojit nebude
Loni Irové smlouvu zamítli, jak to dopadne letos? Klausův spojenec Declan Ganley po debaklu v eurovolbách slíbil, že už proti smlouvě brojit nebude | Foto: libertas.org

Dublin - Pokus číslo dvě: nové irské referendum o Lisabonské smlouvě a tedy i reformě Evropské unie se bude konat 2. října. V irském parlamentu to dnes prohlásil předseda irské vlády Brian Cowen.

Irové získali po půlročních jednáních v červnu od ostatních států EU záruky týkající se irské neutrality a práva určovat si daňovou a potratovou politiku. Právě obavy ze ztráty suverenity v těchto bodech mohly být podle Cowena příčinou loňského irského ne.

"Věřím, že obavy tyto právní záruky vyřešily," prohlásil irský premiér. "Na tomto základě doporučuji vládě, abychom se opět obrátili k lidem a snažili se získat jejich souhlas pro ratifikaci smlouvy Irskem. Referendum se uskuteční 2. října."

Lisabonská smlouva reformuje instituce EU tak, aby mohly lépe fungovat po rozšíření z patnácti na sedmadvacet členů. Smlouvu musí ratifikovat všech 27 členských zemí, jinak v platnost nevstoupí. Kromě Irska proces ratifikace pokračuje ještě v České republice, Německu a Polsku, kde smlouvu zatím nepodepsali prezidenti.

Německá ústava s Lisabonskou smlouvou v rozporu není
Německá ústava s Lisabonskou smlouvou v rozporu není | Foto: Reuters

Největším problémům čelí dokument vedle Irska v Německu. Zdejší ústavní soudci sice na konci června rozhodli, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavou, aby však mohl být dokument schválen, bude prý nutné posílit pravomoci německého parlamentu. To by se mělo stát v nejbližších měsících.

Další potíže by mohli Lisabonské smlouvě způsobit britští konzervativci. Ti slibují - v případě, že vyhrají volby v květnu či červnu 2010 - referendum i v Británii. Stoupenci dokumentu však doufají, že v té době už dokument ratifikují všechny evropské státy a smlouva vstoupí v platnost.

Průzkumy dlouhodobě ukazují, že podpora Lisabonu v Irsku přesahuje 50 procent.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy