Irští odboráři vyzývají k hlasování proti Lisabonu

Naďa Straková
31. 8. 2009 11:10
Jedno z největších odborových hnutí Unite tvrdí, že smlouva přinese špatné zacházení zaměstnanců

Dublin - Lisabonská smlouva ohrožuje práva pracujících. Tvrdí to jedno z největších odborových hnutí v Irsku, Unite. Dnes vyzvalo své členy, aby v nadcházejícím referendu hlasovali proti Lisabonské smlouvě.

„Říkali nám, že Lisabonská smlouva bude chránit práva zaměstnanců a že jsme zbytečně vyvolávali paniku, ale irská vláda dostala od EU garance pouze v oblasti daní, potratové politiky a počtu komisařů, ale ne co se týče práv pracujících," řekl cituje deník Irish Times tajemníka odborářů Jimmy Kellyho.

Irové loni v referendu Lisabon zamítli a po půlročních jednáních letos v červnu získali od ostatních států EU záruky týkající se irské neutrality a práva určovat si daňovou a potratovou politiku.

Podle organizace Unite, která čítá na 60 tisíc členů, Lisabonská smlouva umožní zaměstnavatelům jednodušeji propouštět své zaměstnance a podružné zacházení pracujících.

Kelly také upozornil na to, že se irští odboráři snažili do Lisabonské smlouvy zakomponovat dodatek, který by stanovil právo pracujících na stávku.

„To ale zamítli a řekli nám, že se máme spoléhat na naše národní vlády a jejich vůli zacházet s pracujícími férově a s respektem," vysvětlil své rozhořčení nad dokumentem Kelly.

Na stejné straně jako Unite stojí i irští nacionalisté a socialisté.

Proti Unite stojí jiná odborová organizace, Veřejnost a služby (CPSU), která zahájí svou kampaň zítra. CPSU tvrdí, že to je právě Evropské unie, která v Irsku práva pracujících chrání víc než samotná vláda.

Nízkonákladová společnost Ryanair minulý týden rozhodla, že věnuje 500 tisíc eur (zhruba 12,5 milionů Kč) na podporu přijetí Lisabonské smlouvy.

Irové se u referendových uren sejdou 2. října. Podle posledních průzkumů by pro přijetí Lisabonské smlouvy hlasovalo 54 procent obyvatel ostrova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy