Irští odboráři vyzývají k hlasování proti Lisabonu

Naďa Straková
31. 8. 2009 11:10
Jedno z největších odborových hnutí Unite tvrdí, že smlouva přinese špatné zacházení zaměstnanců

Dublin - Lisabonská smlouva ohrožuje práva pracujících. Tvrdí to jedno z největších odborových hnutí v Irsku, Unite. Dnes vyzvalo své členy, aby v nadcházejícím referendu hlasovali proti Lisabonské smlouvě.

„Říkali nám, že Lisabonská smlouva bude chránit práva zaměstnanců a že jsme zbytečně vyvolávali paniku, ale irská vláda dostala od EU garance pouze v oblasti daní, potratové politiky a počtu komisařů, ale ne co se týče práv pracujících," řekl cituje deník Irish Times tajemníka odborářů Jimmy Kellyho.

Irové loni v referendu Lisabon zamítli a po půlročních jednáních letos v červnu získali od ostatních států EU záruky týkající se irské neutrality a práva určovat si daňovou a potratovou politiku.

Podle organizace Unite, která čítá na 60 tisíc členů, Lisabonská smlouva umožní zaměstnavatelům jednodušeji propouštět své zaměstnance a podružné zacházení pracujících.

Kelly také upozornil na to, že se irští odboráři snažili do Lisabonské smlouvy zakomponovat dodatek, který by stanovil právo pracujících na stávku.

„To ale zamítli a řekli nám, že se máme spoléhat na naše národní vlády a jejich vůli zacházet s pracujícími férově a s respektem," vysvětlil své rozhořčení nad dokumentem Kelly.

Na stejné straně jako Unite stojí i irští nacionalisté a socialisté.

Proti Unite stojí jiná odborová organizace, Veřejnost a služby (CPSU), která zahájí svou kampaň zítra. CPSU tvrdí, že to je právě Evropské unie, která v Irsku práva pracujících chrání víc než samotná vláda.

Nízkonákladová společnost Ryanair minulý týden rozhodla, že věnuje 500 tisíc eur (zhruba 12,5 milionů Kč) na podporu přijetí Lisabonské smlouvy.

Irové se u referendových uren sejdou 2. října. Podle posledních průzkumů by pro přijetí Lisabonské smlouvy hlasovalo 54 procent obyvatel ostrova.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Aktualizováno před 1 hodinou

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy. Jedná se o první protiruské sankce vlády prezidenta Bidena, který slíbil zaujmout k Rusku tvrdší postoj než jeho předchůdce Donald Trump. Republikánský exprezident se často vyjadřoval o svém ruském protějšku Vladimiru Putinovi obdivně a dlouhodobě se stavěl proti návrhům na potrestání Moskvy.

Americká vláda plánovala sankce vůči Rusku několik týdnů. Zatím není jasné, na které činitele konkrétně míří. Zacíleny jsou však kromě jedinců také na 14 společností, jež se většinou specializují na výrobu biologických a chemických látek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy