Írán odsoudil amerického novináře za špionáž. Trest zatím není jasný

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 0:08
Íránské ministerstvo spravedlnosti jen sdělilo, že Američan s íránskými předky je vinen a že proti rozsudku je možné se odvolat. Jasonu Rezaianovi hrozí dvacetileté vězení. Americká diplomacie stále čeká na další detaily ohledně případu. Novinář, který byl od roku 2012 vedoucím redakce listu The Washington Post v Teheránu, byl spolu s manželkou a dvěma fotografy zadržen loni v červenci v íránském hlavním městě. Všichni až na Rezaiana byli později propuštěni.
Foto: Reuters

Teherán - Íránský soud uznal vinu amerického novináře Jasona Rezaiana, který byl zatčen a souzen pro špionáž. Bez dalšího upřesnění rozsudku o tom v neděli informovala íránská agentura ISNA s odvoláním na představitele íránské justice. V případě odsouzení novináři podle dřívějších zpráv hrozilo deset až 20 let vězení.

"Byl uznán vinným. Avšak neznám podrobnosti rozsudku," řekl agentuře mluvčí ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsení Edžeí. Proti verdiktu je podle něj možnost se odvolat do 20 dnů.

Americká diplomacie stále čeká na další detaily ohledně případu. "Situaci velmi bedlivě sledujeme. I nadále vyzýváme ke stažení veškerých obvinění vznesených proti Jasonovi a k jeho okamžitému propuštění," uvedl před oznámením ISNA mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby.

Novinář íránského původu, který byl od roku 2012 vedoucím redakce listu The Washington Post v Teheránu, byl spolu s manželkou a dvěma fotografy zadržen loni v červenci v íránském hlavním městě. Všichni až na Rezaiana byli později propuštěni.

Íránec, který se narodil v USA

Devětatřicetiletý Rezaian se narodil ve Spojených státech, kde byl vychován a strávil tam většinu života. Má americké a íránské občanství, ale Írán koncept dvojího občanství neuznává a proces považuje za čistě íránskou záležitost. Soud se konal před revolučním tribunálem v Teheránu, což je speciální soud, který se zabývá politickými případy dotýkajícími se národní bezpečnosti. V případě odsouzení by novináři hrozilo deset až 20 let vězení.

Redakce deníku The Washington Post v reakci na zprávu o vynesení verdiktu reagovala jen sdělením, že zpráva o rozsudku je "zmatečná a vágní" a že není jasné, co je obsahem rozhodnutí soudu ani zda byl verdikt oznámen samotnému Rezaianovi či jeho advokátovi.

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání v září naznačil, že existují určité možnosti vedoucí k propuštění Rezaiana. Konkrétně se zmínil o možnosti vyměnit ho za íránské vězně držené v USA. Tyto informace se ale nepotvrdily.

Rezaianův bratr Ali vydal v pátek prohlášení, v němž uvádí, že novinář je v íránské věznici držen již 444 dní. Jde o stejný počet dní, po které byli zadržováni zaměstnanci americké ambasády, kteří byli v roce 1979 zajati v Teheránu.

 

Právě se děje

Další zprávy