Íránský protest tvrdě ukončila policie, vůdce zavřela

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
14. 2. 2011 22:21
Opoziční vůdci mají domácí vězení, policie zatýkala v ulicích Teheránu
Demonstrace za propuštění íránských politických vězňů v Berlíně.
Demonstrace za propuštění íránských politických vězňů v Berlíně. | Foto: Reuters

* aktualizováno o informaci o oběti a zraněných v úvodu textu

Teherán - Íránští policisté a speciální zásahové jednotky - Revoluční gardy - tvrdě zasáhly proti nepovolené opoziční demonstraci v Teheránu.

Proti tisícům účastníků použily slzný plyn a výstražnou slepou střelbu. Podle oficiální íránské agentury Fars byl nicméně nejméně jeden člověk zastřelen a několik dalších zraněno. Desítky lidí byly zatčeny.

Policisté také zabránili v účasti na demonstraci jejímu organizátorovi, bývalému premiérovi Míru Hosejnu Músávímu, kterého uvěznili v jeho domě a odpojili mu telefon.

Smrt diktátorovi

Akce svolaná Músávím a dalším opozičním předákem Mahdím Karrúbím byla oficiálně vyjádřením podpory protestům v Egyptě a v Tunisku, které vyústily v pád tamních prezidentů.

Íránci pochodovali Teheránem směrem k náměstí Mejdáne ázádí (náměstí Svobody), které je obvyklým místem velkých shromáždění. Někteří z demonstrantů provolávali "smrt diktátorovi", které však mohlo stejně směřovat proti svrženému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi jako proti íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Policie se snažila demonstraci zabránit. Podél trasy pochodu byly rozmístěny stovky policistů v uniformách i v civilním oblečení, kteří se snažili trasu pochodu zablokovat. Uzavřeli také stanice metra v okolí.

Policie a Revoluční gardy později použily proti demonstrantům slzný plyn. Střílely po nich také kuličkami s barvou a podle svědků zatkly desítky osob.

"Tisíce lidí jdou do středu města. Policie střílí do vzduchu a používá slzný plyn," popsal během odpoledne jeden z obyvatelů Teheránu situaci pro agenturu Reuters. Průvody jsou hlášeny také z měst Šíráz a Isfahán na jihu země.

Potlačovaná opozice svolala na pondělí demonstraci na podporu změn v Tunisku a Egyptě. Protest svolali přes internet opoziční vůdci Mírhosejn Musáví a Mehdí Karrúbí, jen na Facebooku se přihlásilo k účasti na mítinku, nazvaném Den hněvu, přes 50 tisíc lidí.

Odpůrci íránského režimu tvrdí, že bouře v ulicích a pád prezidentů v Tunisku a Egyptu inspirovaly také nepokoje v Íránu, kde v roce 2009 statisíce lidí protestovaly proti průběhu a výsledkům prezidentských voleb.

Ahmadínežád hovoří na prorežimním shromáždění v Teheránu.
Ahmadínežád hovoří na prorežimním shromáždění v Teheránu. | Foto: Reuters

Podle oficiálních výsledků zvítězil Mahmúd Ahmadínežád s 62 procenty hlasů, opozice se ale domnívá, že ve skutečnosti zvítězil její kandidát Musáví.

Protesty v ulicích íránských měst nakonec tvrdě potlačily Revoluční gardy, elitní ozbrojená složka režimu, loajální vůči Ahmadínežádovi i islámskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu. Zemřelo více než 80 lidí.

Úřady pondělní demonstraci nepovolily a pohrozily, že proti ní tvrdě zakročí. Musáví a Karrúbí mají od konce minulého týdne domácí vězení. Kromě nejbližších rodinných příslušníků se nesmějí s nikým stýkat, ani telefonovat.

Osmnáct opozičních aktivistů policie o víkendu zatkla.

Přesto výzvy k demonstraci na jejich internetových stránkách kaleme.com a sahamnews.com dále visí.

Íránská vláda uvítala pád Husního Mubaraka a označila to "začátek konec USA a Izraele na blízkém východě" a za "islámské vítězství," srovnatelné s pádem íránského šáha v roce 1979.

Mohutné povolební protesty v roce 2009 ozbrojené složky potlačily.
Mohutné povolební protesty v roce 2009 ozbrojené složky potlačily. | Foto: Reuters

Vztahy mezi iránskými vůdci a Mubarakem byly chladné. Íránci egyptského prezidenta kritizovali za spojenectví s Izraelem a USA, Mubarak zase viděl v Teheránu nebezpeční pro celý Blízký východ a podle diplomatických depeší, zveřejněných serverem WikiLeaks, tlačil Američany k bombardování Íránu.

Musáví na internetu uvedl, že protesty v Egyptě a Tunisku jsou obdobou íránské revolty z roku 2009, a nikoliv revoluce proti šáhovi z roku 1979, jak to prezentují Chameneí a Ahmadínežád.

Voliči Musávího a Karúbího jsou příznivci uvolnění islámského teokratického systému, zrušení cenzury a chtějí větší míru osobních svobod.

Bílý dům označil za pokrytectví, když íránští vůdci oslavují protesty proti diktátorům, ale sami doma opoziční shromáždění nepovolí.

"Íránská vláda by měla lidem umožnit univerzální právo nenásilně demonstrovat a shromažďovat se, stejně tak jako toto právo mají lidé v Egyptě," uvedl mluvčí prezidentova poradce pro národní bezpečnost Tommy Vietor.

 

 

Právě se děje

Další zprávy