Tisíce Íránců protestovaly na pohřbu známého disidenta

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2009 15:23
Vlivný ajatolláh Montazerí, který označoval režim za diktaturu a tyranii, zemřel na infarkt
Statisíce lidi přijeli na pohřeb z celého Íránu.
Statisíce lidi přijeli na pohřeb z celého Íránu. | Foto: Reuters

* Odpůrce prezidenta Ahmadínežáda a ikona opozice Montazerí je pohřbíván v šíitské svatyni * Pohřeb se změnil v opoziční demonstraci * Ve měste Kom se rozmístily speciální policejní jednotky, ke střetům s demonstranty však zřejmě zatím nedošlo.

Teherán - Dnešek se podle očekávání stal dnem velkých protestů v Íránu. Konal se pohřeb hlavního disidenta a kritika současného režimu, ajatolláha Hosejna Alího Montazerího.

Mezi těmi, kdo se v průvodu vydali od Montazerího domu, byli také opoziční kandidáti na prezidenta Mírhosejn Músáví a Mehdí Karúbí.

Podle několika íránských internetových stránek účastníci pohřbu provolávali protivládní slogany a po skončení obřadu se střetli s policisty i s provládními demonstranty.

Pohřbu se zúčastnily podle opoziční stránky Džaras stovky tisíc lidí. Západním médiím zakázaly úřady do Komu přístup, rozsah střetů tak není jasný. Další protesty by se mohly odehrát v nejbližších sedmi dnech, kdy trvá oficiální smutek za mrtvého.


Sedmaosmdesátiletý Montazerí označoval současnou vládu duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneního a prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za diktaturu a tyranii, která nemá nic společného s ideály islámské republiky.

Alí Montazerí zemřel ve věku 87 let. Začal jako pravá ruka Chomejního, skončil jako tvrdý kritik systému a politický vězeň.
Alí Montazerí zemřel ve věku 87 let. Začal jako pravá ruka Chomejního, skončil jako tvrdý kritik systému a politický vězeň. | Foto: Reuters

Odmítl uznat sporné prezidentské volby 12. června, v nichž podle opozice Ahmadínežád vyhrál jen díky podvodům a zfalšování výsledků. Ahmadínežáda označil za nelegitimního prezidenta.

Montazerí dlouhodobě kritizoval fakt, že někteří muslimští klerikové a především pak duchovní vůdce Chameneí mají neomezenou moc, což vede k diktatuře a porušování lidských práv.

V jednom ze svých textů nedávno dokonce obvinil íránský režim ze stalinistických praktik.

Pohřeb nebo manifestace?

Pohřeb se konal v Kómu, posvátném městě šíitských muslimů, kde studuje a působí velká část iránských duchovních.

Jeho tělo spočine ve svatyni Hazrate Masúmeh, kde je pohřbena Fatima Masúmehová. Sestra jednoho z dvanácti šíitských imámů a potomek proroka Mohameda, která v Komu zemřela v devátém století.

Svatyně Hazrate Masúmeh v Kómu.
Svatyně Hazrate Masúmeh v Kómu. | Foto: Martin Novák

"Můj děd zemřel minulou noc ve spánku. Známí a přátelé přicházejí kondolovat, žádné policejní síly u našeho domu zatím nejsou," uvedl v nedělním prohlášení klerikův vnuk Násir Montazerí. Státní televize a tisková agentura o smrti kritika režimu informovaly jen stručně.

Už v neděli se příznivci opozice scházeli na několika místech v Teheránu i v jiných městech.

Zelené hnutí

Montazerí byl považován za inspirující osobnost pro takzvané zelené hnutí, které se zformovalo v odporu proti současnému režimu.

Poražení prezidentští kandidáti opozice Mehdí Karrúbí a Mírhosejn Musáví ale byli po protestech odříznuti od přístupu k médiím, mohou komunikovat pouze prostřednictvím internetu.

Rakev s mrtvým klerikem
Rakev s mrtvým klerikem | Foto: Reuters

Tisíce příznivců opozice bylo zatčeno, někteří z nich odsouzeni k dlouholetému vězení. Došlo i k případům ubití či umučení k smrti ve vyšetřovací vazbě, což vůdce Chameneí nakonec přiznal a slíbil, že vinící budou potrestáni.

Občasné protestní demonstrace pokračují, tento měsíc například policie zasáhla obušky a slzným plynem proti studentům na univerzitě v Teheránu.

Ahmadínežád má podporu nejkonzervativnějších kleriků a nejmilitantnějších ozbrojených složek režimu: Islámských revolučních gard a jednotek tzv. basídžů. Opozice tak hovoří o volbách jako o svým způsobem puči, kterým se dostala k moci radikální frakce režimu, spjatá s ozbrojenými milicemi.

Život nerovných soubojů

Životní příběh Montazerího je plný nerovných soubojů s mocí a krátkého období na výsluní.

Stál v opozici proti šáhovi a v sedmdesátých letech byl vězněn. Patřil k blízkým spolupracovníkům ajatolláha Chomejního a v roce 1979 se výrazně podílel na pádu šáha a nastolení islámské republiky pod vedením Chomejního.

Zpočátku byl pasován na jeho nástupce (Chomejnímu už tehdy bylo kolem osmdesáti let), ale postupně se začal s vůdcem režimu názorově rozcházet.

Kritizoval jeho diktátorské rozhodování, masové popravy politických odpůrců i neúnosné protahování války s Irákem, které Íránu přineslo velké lidské i materiální ztráty.

Montazerí strávil pět let v domácím vězení.
Montazerí strávil pět let v domácím vězení. | Foto: Reuters

Nakonec se postavil i proti fatwě, kterou v roce 1989 Chomejní odsoudil spisovatele Salmana Rushdieho na smrt za jeho údajně rouhačský román Satanské verše.

Byl oficiálně sesazen z funkce a na jeho místo nakonec po smrti Chomejního nastoupil právě Alí Chameneí, který zemi vede dodnes a kterého Montazerí nemilosrdně kritizoval.

Podle něj Chameneí nemá dostatečnou kvalifikaci a je neschopný. Od roku 1997 byl Montazerí kvůli svým názorům dokonce držen pět let v domácím vězení, nesměl veřejně publikovat ani hovořit.

Naděje jeho stoupenců, že by přece jen ještě mohl stanout v čele republiky a změnit jí, se už nesplní.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy