Teherán - Írán, Spojené státy a Saúdská Arábie jsou ve sporu ohledně toho, co se stalo s íránským jaderným fyzikem Šahramem Amirim, který zmizel během své poutě do Mekky 31. května.
Íránský ministr zahraničí v úterý prohlásil, že jej Saúdové zatkli na pokyn Spojených států, kterým pak Amiriho vydali.
Mluvčí ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast agentuře Mehr řekl, že Amiri "byl předán Rijádem Washingtonu" a že je nyní "jedním z jedenácti Íránců ve věznicích v USA."
Jaderný fyzik
Třicátník Amiri pracoval na Technologické univerzitě Malik i Aštar v Isfahánu napojené na ministerstvo obrany a byl za svou práci pro íránský jaderný program odměněn státním vyznamenáním.
Kromě Amiriho únosu se spekuluje také o tom, že vědec mohl dobrovolně emigrovat. Některé zdroje uvádějí, že Amiri pracoval v donedávna utajovaném rozestavěném středisku na obohacování uranu nedaleko íránského Komu a že to mohlo být právě on, kdo poskytl o zařízení detailní informace Spojeným státům. Existence komplexu vyšla najevo v září.
Saúdská Arábie i Spojené státy však tvrdí, že o tom, co se s Amirim stalo, nemají tušení.
Nemáme, neznáme
"Poté, co jsme byli o jeho zmizení íránskou delegací informováni, podnikly saúdské úřady intenzivní prohlídky v Medíně, stejně jako v nemocnicích v okolí Mekky," prohlásil ve středu mluvčí saúdského ministerstva zahraničí Usáma Nugali. Íránskými obviněními je podle svých slov "šokován".
Obdobná je i odpověď z Washingtonu.
"Jsme si vědomi íránských tvrzení," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí USA P. J. Crowley. "Nemám k tomu žádné informace."
Část informací západních rozvědek o íránském jaderném programu pochází podle všeho právě od íránských emigrantů.
Nejznámější je případ bývalého náměstka ministra obrany Aliho Rézy Ašgara, který zmizel během své cesty do Turecka v prosinci 2007. Teherán obviňuje USA z jeho únosu, jiné zdroje uvádí, že na Západ utekl dobrovolně.
Odvést pozornost?
Írán nedávno oznámil, že potřebuje dalších dvacet zařízení na obohacování uranu. Podle anonymního západního rijádského zdroje listu Financial Times se Teherán Amiriho kauzou snaží odvést pozornost.
"Írán tuto otázku otevře kdykoli, kdy má zájem odvést pozornost od zablokovaných jednání o jaderné otázce. Ten vědec může být kdekoliv. Saúdská vláda nemá dohled nad pohybem poutníků potom, co opustí tuto zemi."