Írán chce vybudovat další zařízení na obohacování uranu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 11. 2009 19:28
Znovu by tím porušil závazky ukončit jaderné aktivity
Jaderní inspektoři na cestě do Íránu
Jaderní inspektoři na cestě do Íránu | Foto: Reuters

Teherán, Washington - Íránská vláda  schválila výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu. Prvních pět se má začít budovat do dvou měsíců. Kabinet tak učinil navzdory tlaku západních mocností, které se snaží přimět Teherán, aby své jaderné aktivity ukončil. Naposledy k tomu v pátek rezolucí vyzvali guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Vláda na nedělním zasedání pověřila Íránskou organizaci pro jadernou energii, aby zahájila výstavbu pěti zařízení na obohacování uranu na místech, která pro to již byla vybrána. Současně má navrhnout dalších pět lokalit, kde by tato zařízení vznikla v budoucnu.

Každé z nich má svou velikostí odpovídat provozu u Natanzu, kde již Teherán uran obohacuje. Podle MAAE tam už instaloval 8600 centrifug, k obohacování ale zatím využívá jen 4000 z nich. Celkem má toto zařízení kapacitu 54.000 centrifug.

Jednání se zúčastnil i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který oznámil, že vláda se zabývala plánem obohacovat uran na 20 procent. Dosud ho obohacuje jen na 3,5 procenta. Ročně by měla podle Ahmadínežáda vyprodukovat 250 až 300 tun jaderného paliva. K tomu ale prý bude potřebovat na půl milionu centrifug, které mají mít větší rychlost než ty stávající.

"Máme se světem přátelské vztahy, ale současně nenecháme nikoho, aby jen o píď poškodil íránská národní práva," prohlásil Ahmadínežád.

Foto: Reuters

Rozhodnutí íránské vlády přišlo jen dva dny poté, co guvernéři MAAE přijali rezoluci, která požaduje, aby Írán okamžitě přestal obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu a aby tento svůj projekt zmrazil. Panují totiž obavy, že by Íránci mohli v těchto zařízeních připravovat materiál pro jadernou bombu.

Mluvčí MAAE Gillian Tudorová nechtěla oznámení komentovat. Připustila ale, že může vyvolat další zhoršení vztahů mezi Teheránem a Západem. Nejmenovaný vysoký představitel MAAE to podle agentury Reuters považuje za reakci na páteční rezoluci, "která musela přijít". Netuší prý ale, do jaké míry je tento plán reálný, nebo Íránci neblufují.

Pokud Teherán začne nová zařízení stavět, znovu poruší závazky ukončit veškeré své jaderné aktivity, reagovalo podle agentury AFP americké ministerstvo zahraničí. Írán kvůli tomu čelí i několikerým sankcím Rady bezpečnosti OSN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy